Naga MarketsNotowania funta (GBP/USD) powracają w okolice 1,30. Sytuacja techniczna EUR/USDOpublikowane wczoraj po południu dane makro z USA pokazały, że amerykańska gospodarka radzi sobie coraz lepiej pomimo szalejącej pandemii. Indeks ISM dla przemysłu poszedł w październiku wyraźnie w górę, a wraz z nim jego składowe jak zatrudnienie, czy nowe zamówienia. To pokazuje, że biznes wcale nie czeka na czwarty pakiet fiskalny, a gospodarka może się dobrze kręcić też bez nadmiernej ingerencji polityków.

Coraz lepsze dane amerykańskiej gospodarki

W perspektywie kolejnych tygodni te argumenty mogą bardziej świadczyć za dolarem, niż innymi walutami, zwłaszcza, że Europa zaczyna tonąć w lockdownach, które niechybnie odbiją się na danych makro, a banki centralne będą przygotowywać się do poluzowania polityki. W zeszłym tygodniu taki ruch w grudniu zapowiedział Europejski Bank Centralny, a w najbliższy czwartek pewne posunięcia może wdrożyć też Bank Anglii. Na tym tle posiedzenie FOMC (też w czwartek) może stać w pewnym kontraście – Jerome Powell najpewniej tradycyjnie wspomni o tym, że decydenci pozostają w gotowości, ale nowych szczegółów raczej nie zaprezentuje.

Dlaczego, zatem dolar teraz traci? Logika rynków bywa pokrętna, niemniej wiele zdaje się wskazywać na to, że mamy do czynienia z krótką korektą. Mamy próbę dyskontowania wyniku wyborów w USA przy założeniu, że pełnię władzy przejmują Demokraci – oczywiście na bazie ogólnodostępnych sondaży, które jednak zawiodły w 2016 r. Niewykluczone jednak, że rynek może przereagować po pierwszych exit polls, a później kiedy przewaga Bidena zacznie topnieć, zobaczymy ruch w stronę bezpiecznych przystani.

O ile wczoraj EURUSD został nieco obciążony lepszym odczytem amerykańskiego ISM dla przemysłu (fundamentalnie świadczy za amerykańską walutą w długim terminie), o tyle dzisiaj USD traci na fali lepszych nastrojów na rynkach akcji, oraz próby rozegrania potencjalnej wygranej Demokratów w wyborach. Wyniki nie są jednak pewne, a w przypadku pojawienia się niepewności, co do publikacji ich ostatecznego terminu (liczenie głosów, kontestowanie przez Trumpa i prośba o orzeczenie Sądu Najwyższego), obserwowany teraz optymizm, może szybko się ulotnić. Kolejne dni mogą przynieść duże wahania na rynkach.

Wykres dzienny EURUSD

Na wykresie widać, że szybko dotarliśmy w stronę ważnej strefy oporu 1,1695-1,1715. Kolejne ważne poziomy to 1,1750 i rejon 1,1780-1,1800.

W tym momencie trudno przewidywać przyszłość, ale zastanówmy się nad scenariuszem w którym pierwsze wyniki exit polls dają przewagę Bidenowi (na co rynki szybko reagują dalszym osłabieniem USD), ale ta w kolejnych godzinach maleje i staje się jasne, że bez dokładnego przeliczania głosów się nie obejdzie (wtedy USD, ale i też inne bezpieczne przystanie, jak CHF i JPY, zaczną szybko odrabiać straty).

Na fali słabszego dolara, notowania GBPUSD szybko powróciły w okolice 1,30. W temacie negocjacji handlowych UK-EU nie otrzymaliśmy dzisiaj nowych informacji. Nie jest, zatem jasne na ile wczorajsze doniesienia o tym, że strony są blisko osiągnięcia kompromisu w spornej kwestii połowu ryb, można uznać za prawdziwe.

Wykres dzienny GBPUSD

Analiza techniczna pokazuje, że powróciliśmy w ważny rejon przy 1,30. Kolejny opór to okolice 1,3080. Nie można wykluczyć scenariusza w którym zostaną one przetestowane po pierwszych sygnałach w nocy, które wskażą, że prezydentem może zostać Joe Biden.

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here