Naga MarketsNotowania funta (GBP/USD) ponownie ponad 1,30. Sytuacja techniczna EUR/USD Wizja trwającego tygodniami powyborczego pata w USA, najwidoczniej nie przeszkadza rynkom, które przełączyły się na szaleńczy tryb risk-on. Wyraźnie słabnie dolar, rosną surowce i giełdowe indeksy. Co ciekawe, jeszcze kilkanaście dni temu taki scenariusz polityczny w USA, jaki zaczyna się nam jawić, był wskazywany jako poważne ryzyko. Niepewność ustąpiła nadziei? Ale na co? Odpowiedź na to pytanie może tkwić w dwóch rzeczach.

Bank Australii oraz Bank Anglii nie wprowadzają ujemnych stóp procentowych

W tym tygodniu mieliśmy posiedzenia Banku Australii, oraz Banku Anglii. W obu przypadkach decydenci wyraźnie ucięli oczekiwania, co do ewentualnego wprowadzenia ujemnych stóp procentowych, traktując to narzędzie jako ostateczność. To sygnał, że głównym elementem na froncie walki z drugą falą pandemii COVID na świecie (oczywiście sytuacja jest różna w poszczególnych krajach) będzie zwiększanie skali skupu aktywów w ramach programu QE i ewentualne inne narzędzia, jak pożyczki dla banków, czego chociażby nie wyklucza Europejski Bank Centralny (chociaż, to dopiero grudzień pokaże, co finalnie zobaczymy). Rynki nauczone tego, że mechanizm QE był mocną siłę napędową dla ryzykownych aktywów na wiosnę, próbują rozgrywać ten wątek z wyprzedzeniem.

Oczywiście kluczowe w tym wszystkim jest zdanie FED, ale tutaj należy wspomnieć, że Powell stanowczo odrzucał mechanizm ujemnych stóp, nazywając go wręcz szkodliwym. Akceleratorem do zwyżek będą też dyskusje o potencjalnej szczepionce na COVID-19, która według wcześniejszych zapowiedzi powinna zacząć być dystrybuowana w pierwszym półroczu 2021 r. (chociaż na razie nie jest gotowa!). Innymi słowy, im gorsze będą statystyki, tym silniejsza będzie nadzieja na wspomniane dwa wątki – QE i szczepionkę. Tyle, że co ostatecznie zostaje ze wzrostów napędzanych samymi nadziejami, to chyba nie trzeba pisać.

Notowania naruszyły strefę 1,1780-1,1800, która była kluczowym oporem. Rynek ucieka od dolara, a rynki akcji pną się na nowe szczyty. Technicznie kolejne ważne punkty na wykresie to okolice 1,1825 (opory z pierwszej połowy ubiegłego miesiąca), oraz rejon 1,1865-80 (z drugiej).

Wykres dzienny EURUSD

Notowania powróciły ponad poziom 1,30 na fali globalnej ucieczki od dolara. Funtowi jednak idzie gorzej, niż euro, gdyż zaznacza się niepewność związana z negocjacjami handlowymi UK-EU. Strony starają się dobrze prezentować temat w mediach, ale fakty są takie, że na 10 dni przed teoretycznym (przesuniętym z października deadlinem), w kluczowych, spornych wątkach, kompromisu nie ma. To rodzi ryzyko, że ostatecznie zobaczymy w naprędce skonstruowany w grudniu dokument, którego celem będzie uniknięcie powrotu ceł i blokad handlowych od nowego roku, które byłyby wynikiem braku, kompleksowego porozumienia handlowego.

Wykres dzienny GBPUSD

Opór można wskazać przy 1,3080-1,3138 bazując na maksimum z 12 października, oraz wczorajszym szczycie.

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here