Naga Markets

Notowania euro zyskuje siłę wraz z ofensywą wojsk ukraińskich?Euro dziś o poranku jest najsilniejszą walutą z grona głównych walut świata, zyskując do USD prawie 0,5 proc. Kurs głównej pary walutowej znajduje się nadal powyżej poziomu parytetu i osiągnął najwyższy poziom od trzech tygodni.

Kurs EUR/USD z szansą na większe odreagowanie?

Walka z poziomem parytetu 1,0000 na parze EUR/USD trwa już od dłuższego czasu. Kurs zdaje się oscylować wokół tego poziomu, znajdując się raz powyżej, a raz poniżej tej „psychologicznej” bariery. Niemniej obecnie mogą pojawiać się szanse na to, że euro może szykować się do większego odreagowania. Z jednej strony mogą temu sprzyjać oczekiwania na zacieśnianie polityki pieniężnej w strefie euro, a z drugiej ofensywa wojsk ukraińskich i ich skuteczny odwet.Jak podało w poniedziałek Brytyjskie ministerstwo obrony, Moskwa prawdopodobnie nakazała wycofanie swoich sił wojskowych z regionu Charkowa, co doprowadziło do odzyskania przez Ukrainę kontroli nad niektórymi terytoriami. W pobliżu miasta Chersoń, w najnowszej informacji wywiadowczej odnotowano, że Rosja ma trudności z wprowadzeniem rezerw na linię frontu przez rzekę Dniepr za pomocą improwizowanych mostów, podczas gdy Ukraina kontynuuje ostrzał tego obszaru za pomocą artylerii dalekiego zasięgu. W związku z ostatnimi wydarzeniami zaufanie do rosyjskiego dowództwa wojskowego będzie dalej spadać, podsumował raport Brytyjczyków – podał serwis BBN/ND.

Źródło: Conotoxia MT5, EUR/USD H1
Źródło: Conotoxia MT5, EUR/USD H1

Zmniejsza się różnica w przewadze USD a Euro

Z punktu widzenia rynku stopy procentowej zdaje się również zmniejszać różnica w oczekiwanym oprocentowaniu dolara amerykańskiego oraz euro w przyszłości – na co mogą wskazywać notowania kontraktów FRA.  Dodatkowo różnica między 2-letnimi stopami procentowymi USD i EUR zmniejszyła się do poziomów ostatnio widzianych na początku marca, kiedy to kurs EUR/USD wzrósł w stronę 1,10 – zauważają komentatorzy agencji Bloomberg.

Wydaje się więc, że może to zmieniać perspektywę na rynku forex z jednostronnego poglądu, iż wszystko może zależeć tylko od działań Fed na bardziej zrównoważony pogląd, w którym EBC może odgrywać bardziej znaczącą rolę. Być może wpływ tego faktu nie został jeszcze w pełni wyceniony i może spowodować, że EUR/USD ma prawdopodobnie szansę na odrobienie części strat po inwazji Rosji na Ukrainę.

EUR/USD zakończył tworzenie akumulacji?

Z punktu widzenia wykresu możemy cofnąć się do wydarzeń z końca sierpnia. Wtedy kurs EUR/USD spadł w okolice 0,9900 i przez wiele dni konsolidował się w rejonie 1,0000 – 0,9900. To mogło prowadzić do pojawienia się potencjalnej akumulacji w relatywnie niewielkim przedziale wahań. Kulminacją mógł być natomiast ruch w stronę 0,9850, gdzie euro spadło do najniższego poziomu od 20 lat, co miało miejsce na początku września.

Wtedy mógł pojawić się tzw. spring i test podaży. Następująca po nim fala wzrostów, to z kolei możliwy „pokaz siły”.  Obecnie stawką może być trwałe utrzymanie nad 1,0000 oraz pokonanie linii trendu spadkowego, której początek został wyznaczony już pół roku temu, w marcu.

Źródło: Conotoxia MT5, EUR/USD D1
Źródło: Conotoxia MT5, EUR/USD D1

Na co jeszcze może reagować EUR/USD w tym tygodniu?

Oprócz wydarzeń z wojennego frontu oraz wypowiedzi przedstawicieli banków centralnych istotne mogą być także dane o inflacji w Stanach Zjednoczonych. Według konsensusu rynkowego inflacja może  spaść do 8,1 proc. w sierpniu z poziomu 8,5 proc. w lipcu oraz 9,1 w czerwcu. Z jednej strony głębszy spadek inflacji mógłby być dla ryzykownych aktywów bardziej pozytywny, zaś odczyt powyżej konsensusu mógłby nadal wspierać dolara, a obecne jego osłabienie mogłoby zostać uznane za korektę.

XTB

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cena akcji pkobp | blik co to jest | gpw | najniższy kurs euro | notowania ropy naftowej | akcje pzu | kurs jena prognozy 2021 |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here