Naga MarketsKorelacja sentymentu wokół dolara z tym, co pokazuje Wall Street została w ostatnich dniach nieco utracona. Środa przynosi sporą niechęć wobec amerykańskiej waluty, która traci bardziej niż chociażby jen, czy frank. Nie jest ma tu, zatem łatwego wytłumaczenia na zasadzie wahań w akceptacji ryzyka (risk-on/risk-off). W co gra rynek?

Środa przynosi sporą niechęć wobec amerykańskiej waluty

Trudno powiedzieć, zwłaszcza, że czynnikiem ryzyka jest telewizyjna debata prezydencka, którą będziemy analizować w piątek nad ranem. Trump nie ma mocnego pomysłu na tematy i ponownie może być arogancki i nerwowy, przez co nie wypadnie dobrze. Inwestorzy mogą dyskontować kolejną wygraną Bidena, co zredukuje ryzyka dotyczące przebiegu listopadowych wyborów (Trump nie odważy się ich zaskarżyć, jeżeli różnica w głosach będzie dość duża). Tymczasem rządy Demokratów mogą oznaczać szybkie zwiększenie wydatków (w kontekście walki z pandemią), co zapowiedziała wczoraj Nancy Pelosi. A to wcale nie pomoże dolarowi…

Wybicie oporu 1,1830 zmieniło układ sił. Teraz ten rejon będzie mocnym wsparciem i teoretycznie powinniśmy oczekiwać ataku na strefę 1,1900-1,1930. Ale czy szybko? Jeżeli do tej układanki włączymy hipotetyczny kanał wzrostowy to nie do końca. Jego górne ograniczenie to 1,1875, co może sugerować, że prędzej rynek zmierzy się z 1,1830, niż wybije go górą.

Wykres dzienny EURUSD

Widać spadek odwrotnej korelacji dolara z giełdami – otwartym pytaniem jest na jak długo. Siła euro może być natomiast korygowana przez obawy, co do rozwoju pandemii w Europie w ciągu najbliższych tygodni.

Inwestorzy prezentują coraz bardziej chaotyczne podejście do napływających informacji wokół negocjacji brexitowych. Od kilkunastu dni handlujemy nadziejami, gdyż rozmowy w temacie ustaleń nowej umowy handlowej nie posunęły się znacząco do przodu. Zarówno Londyn, jak i Bruksela raz próbują grać rolę groźnego, a raz miłego negocjatora, ale to wiele nie oznacza.

Wykres dzienny GBPUSD

Dzisiaj funt zyskał, bo przemawiający w Parlamencie Europejskim szef unijnych negocjatorów (Michel Barnier) stwierdził, że porozumienie jest w “zasięgu ręki”. Ale czy, za tym idą fakty?

Cały czas warto też pamiętać o tym, że funt jest walutą bardziej wrażliwą na wahania globalnego ryzyka. Istotne będą też kwestie lokalne – perspektywa cięcia stóp przez BOE już w listopadzie, czy też dalsze ograniczenia pandemiczne w Wielkiej Brytanii.

Reasumując, na obecną chwilę scenariusz, który warto brać pod uwagę to podwójny szczyt przy 1,3060-1,3080, chociaż może on też przejść w konsolidację 1,2860-1,3060.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here