Naga MarketsBanknoty euro oraz dolaryAmerykanów czeka dłuższy weekend, chociaż ze względu na pandemię koronawirusa najpewniej jutrzejsze Święto Dziękczynienia będzie spędzane w gronie najbliższej rodziny, a słynne Black Friday przeniesie się do internetu. Dla rynków finansowych to dłuższa przerwa, gdyż handel w piątek będzie raczej symboliczny. Ten fakt, biorąc pod uwagę wczorajsze “all-time-high” na indeksach na Wall Street, może zachęcać do spieniężenia części zysków, ale nie w średnim terminie wiele się nie zmieni.

Dzisiaj ważnym punktem makroekonomicznego kalendarza będą publikowane o godz. 20:00 zapiski z ostatniego posiedzenia FOMC

Dla rynków finansowych potencjalny tandem Powell-Yellen może oznaczać wejście w dłuższą falę osłabienia dolara, oraz przedłużenia rajdu ryzykownych aktywów. Dzisiaj ważnym punktem makroekonomicznego kalendarza będą publikowane o godz. 20:00 zapiski z ostatniego posiedzenia FOMC. Niewykluczone, że mogą one podbić oczekiwania związane z dodatkowym poluzowaniem polityki monetarnej (więcej QE) na grudniowym posiedzeniu, biorąc pod uwagę duże ryzyko wyhamowania gospodarki za sprawą kolejnego, silnego uderzenia pandemii.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wielu ekonomistów przestrzega przed kiepskim I kwartałem 2021 r., tym samym timing takiego ruchu przez FED byłby idealny. Pozostałe punkty kalendarza będą w cieniu wspomnianych zapisków, ale wspomnijmy o tym, że poznamy dynamikę zamówień na dobra trwałego użytku (godz. 14:30), a także dane o dochodach i wydatkach Amerykanów, a także wskaźniku PCE Core (godz. 16:00), oraz wyliczenia indeksu nastrojów konsumenckich Uniwersytetu Michigan (również o godz. 16:00).

Jeżeli wydźwięk dzisiejszych wieczornych zapisków FED wyraźnie podbije “gołębie” oczekiwania rynków, to środowy handel zakończymy z wyraźnie słabszym dolarem na głównych układach, oraz kolejnymi rekordami na Wall Street – niezależnie od jutrzejszego święta.

Notowania EURUSD testują dzisiaj strefę oporu 1,1900-1,1930, która ma duże szanse zostać naruszona. Wprawdzie na Wall Street widać próby korekty, ale raczej trudno szukać argumentów za odwróceniem dotychczasowego sentymentu – po silnych wzrostach z wtorku, niewielka korekta jest naturalną sprawą. W szerszym kontekście potencjalny team Powell-Yellen może zdaniem rynków zapowiadać kolejną falę słabości dolara.

Wykres dzienny EURUSD

Dla euro zagrożeniem mogą być ewentualne komentarze członków EBC nt. siły euro przed posiedzeniem zaplanowanym na 10 grudnia. We wrześniu decydenci byli dość aktywni w okolicach poziomu 1,20.

Od początku tygodnia funt czeka na doniesienia ws. nowej umowy handlowej regulującej relacje po styczniowym Brexicie pomiędzy UE, a Zjednoczonym Królestwem. Niemniej o ile poniedziałkowe doniesienia były optymistyczne (szanse na deal jeszcze w tym tygodniu), o tyle ostatnie kilkadziesiąt godzin nie przynosi nowych informacji. W efekcie GBPUSD pozostaje nieco poniżej maksimum z poniedziałku przy 1,3396.

Układ techniczny pozostaje jednak optymistyczny, a korekty niezmiennie są wykorzystywane do zakupów funta. Od kilku tygodni rynek niezmiennie zakłada, że prędzej, czy później dojdzie do kompromisu z UE, co zaowocuje zwyżką funta. W obecnej sytuacji oznaczałoby to wybicie ponad wrześniowy top przy 1,3481.

Wykres dzienny GBPUSD

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here