Naga MarketsDzisiaj ostatni dzień handlu w listopadzie, który wypadł zaskakująco dobrze. Indeksy rynków akcji powróciły w poziomy oglądane w wakacje, dolar zaliczył wyraźniejszą przecenę, a fala spekulacji dotarła nawet na rynek kryptowalut. Wspólny mianownik? Nadal duża ilość taniego pieniądza, który szuka “gorących” okazji. W listopadzie rynki były zmęczone Trumpem, więc ucieszyły się z wyboru Bidena, zwłaszcza, że ten będzie miał związane ręce przez Senat (zwłaszcza w sprawach podatkowych). Z kolei doniesienia o szczepionkach, które w najbliższych tygodniach będą zatwierdzane przez organa nadzorcze, przykryły smutne statystyki COVID-19 i doniesienia o wprowadzanych obostrzeniach. Rynki wyraźnie chcą dyskontować lepszą przyszłość i nie przejmować się tym, co tu i teraz. Czy to słuszna strategia?

Indeksy rynków akcji powróciły w poziomy oglądane w wakacje

Gdybyśmy uśrednili rynkowe opinie, to dobra koniunktura może potrwać jeszcze przez kilka(naście) miesięcy, a lokalne korekty będą krótkie i nie zaburzą trendów. Rynki akcji osiągną nowe szczyty, a dolar pozostanie słaby wobec większości walut. Tak proste, że aż za bardzo? Pierwsza połowa grudnia może upłynąć pod znakiem weryfikacji stanu globalnej gospodarki po listopadzie, który był trudnym okresem ze względu na lockdowny – stąd też w USA warto będzie zerkać na odczyty indeksów ISM i dane Departamentu Pracy, a w Europie figury PMI. W połowie miesiąca powinny też napłynąć tzw. twarde dane nt. produkcji przemysłowej, czy sprzedaży detalicznej. Najbliższe dni upłyną też pod znakiem oczekiwań na decyzje Europejskiego Banku Centralnego, jakie zapadną na posiedzeniu 10 grudnia (rynek stawia na więcej QE i nowe TLTRO), a także ustalenia dotyczące Brexitu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Nieco zaskakujący ruch z piątkowego wieczora (niska płynność) jest kontynuowany. W efekcie dzisiaj notowania EURUSD naruszyły 1,1980 i są już blisko ważnej bariery 1,20. Decydenci w EBC milczą na temat siły euro, więc i inwestorzy zdają się nie przejmować zbytnio ryzykiem werbalnych interwencji. Biorąc jednak pod uwagę wykupienie rynku, to jakakolwiek wypowiedź przedstawiciela Europejskiego Banku Centralnego, może zaowocować szybką korektą. Mocnym wsparciem są okolice 1,1930 (górnego ograniczenia strefy 1,1900-1,1930), którą wybiliśmy w piątek.

EURUSD

Wykres dzienny EURUSD

Doniesienia brytyjskiej prasy (The Times/The Telegraph) przyzwyczaiły nas już do tzw. optymistycznych poniedziałków na funcie. W kolejnych dniach uchodziło jednak powietrze z przysłowiowego balona oczekiwań. Czy teraz będzie podobnie? Tego typu informacje o tym, że szanse na bliskie porozumienie są tuż tuż, będą pojawiać się jeszcze nie raz. Rynek potrzebuje jednak twardych faktów, jak chociażby realnej ugody, co do tematu rybołóstwa, która otworzyłaby drogę do kompromisu w innych spornych tematach.

GBPUSD

Wykres dzienny GBPUSD

Na wykresie funta widać, że dzisiejszy ruch był zaledwie skromnym odreagowaniem przeceny z ostatnich dni. Technicznie układ wskaźników jest negatywny, co może zapowiadać kontynuację spadków.

Notowania AUDUSD dotarły w okolice maksimum z 1 września przy 0,7412, co też wymusza pytania o trwałość tendencji z ostatnich dni. Waluty Antypodów generalnie są beneficjentami poprawy sentymentu na rynkach z ostatnich tygodni. Dodatkowo wspierają je doniesienia redukujące prawdopodobieństwo dalszego luzowania polityki, jak chociażby w przypadku RBNZ (w efekcie NZD jest jedną z najsilniejszych walut w zestawieniach).

Dla AUDUSD ważne informacje mogą pojawić się jutro nad ranem, kiedy to zwyczajowo (jak to w pierwszy wtorek miesiąca) odbędzie się posiedzenia RBA. Nie wydaje się jednak, aby decydenci mieli wyraźniej odciąć się od scenariuszy dalszego luzowania, zanim wątek COVID-owy zacznie odchodzić w zapomnienie za sprawą masowych szczepień. Taka bardziej “jastrzębia” retoryka byłaby możliwa na kolejnym posiedzeniu w lutym (w styczeń to jedyny miesiąc w roku, kiedy RBA nie zbiera się na posiedzeniu).

AUDUSD

Wykres dzienny AUDUSD

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here