Naga Marketskurs euro, notowania euro i dolaraNowy tydzień zaczęliśmy z garścią pozytywnych informacji, co może pozwolić na rozwinięcie nieco dłuższej fali na rynkach – zwyżek giełdowych indeksów, oraz bardziej ryzykownych walut. Zagrożeniem mogą być ewentualne informacje nt. opóźnień w dopuszczeniu szczepionek do obrotu, czy też jakieś techniczno-administracyjne procedury rzutujące na proces ich dystrybucji – ale nie na tyle, aby zmienić pozytywne trendy. Weryfikacja skuteczności szczepionki przyjdzie dopiero za kilka miesięcy i jest stanowczo zbyt wcześnie na to, aby przekładać to teraz na rynki.

Pozytywne wieści pojawiają się też w tematach fiskalnych – w USA jesteśmy blisko politycznego kompromisu ws. pakietu fiskalnego, zobaczymy też na ile europejscy przywódcy znajdą rozwiązania pozwalające rozładować impas po zgłoszeniu veta przez Polskę i Węgry. Niewykluczone, że to wątek na kolejny tydzień, gdyż w nadchodzących dniach tematem numer jeden będzie dopinanie porozumienia handlowego regulującego relacje UE z Wielką Brytanią po Brexicie, co już widać w notowaniach funta.

Te artykuły również Cię zainteresują
To, że rynki chcą dyskontować powrót do normalności świadczy chociażby niewielka reakcja na publikowane dzisiaj szacunki indeksów PMI w Europie – trudny i dziwny listopad staje się pomału przeszłością, o której większość chce zapomnieć.

Po kilkudniowej konsolidacji EURUSD notowania szykują się pod wybicie, które w najbliższych dniach może doprowadzić do naruszenia strefy oporu 1,1900-1,1930. Na wykresie poniżej widać, że respektowana jest linia wzrostowa trendu pociągnięta od dołka z końca września.

Wykres dzienny EURUSD

Wsparciem dla koncepcji zwyżek EURUSD jest poprawiający się sentyment na globalnych rynkach (oczekiwania na szczepionkę, pakiet fiskalny w USA, umowę handlową regulującą relacje po Brexicie), na czym tracić będzie dolar i inne bezpieczne przystanie. Zagrożeniem może być narracja płynąca z Europejskiego Banku Centralnego, krytyczna wobec nazbyt wysokiego kursu euro – zwłaszcza przed grudniowym posiedzeniem EBC, gdzie oczekiwane są decyzje dotyczące poluzowania polityki w celu wsparcia gospodarki.

Dzisiejsze dane PMI za listopad z Wielkiej Brytanii nie miały większego znaczenia, najważniejsze jest teraz to, czy w najbliższych dniach dojdzie do parafowania głównych zarysów umowy handlowej regulującej wzajemne relacje pomiędzy UE, a Zjednoczonym Królestwem po Brexicie, jaki będzie miał miejsce 1 stycznia 2021 r. Źródła unijne twierdzą, że kompromis jest już gotowy w 95 proc., a  z kolei brytyjskie media dodają, że w rozmowy miałby osobiście zaangażować się premier Johnson, który nie wyklucza dodatkowych rozmów z szefową Komisji Europejskiej.

Wykres dzienny GBPUSD

Na funcie widać wejście w hiperbolę wzrostową, co w przypadku pozytywnego obrotu spraw wokół umowy handlowej, może skutkować wybiciem ponad szczyt z 1 września przy 1,3481. Wsparciem jest dawny szczyt z 11 listopada przy 1,3411.

Warto przeczytać również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here