Naga MarketsKurs euro, notowania EURPLNMamy szklankę do połowy pustą, ale z pozytywnym przekazem. Negatywne informacje są ignorowane, a liczy się nadzieja na “lepsze jutro”. Trudna sytuacja z COVID w USA, oraz niepokojące doniesienia z Azji, są równoważone oczekiwaniami na powolne znoszenie restrykcji w Europie (Francja). A po lockdownach, to przecież już tylko szczepionka i powrót do normalności…. Jakie to proste, prawda?

Brak postępów w pakiecie fiskalnym w USA, zestawiany jest ze słowami szefa FED, który stwierdził, że jest stanowczo za wcześnie na to, aby odstawić obecne instrumentarium w polityce monetarnej i należy być w gotowości. I to wystarczy, perspektywa opcjonalnego zwiększenia dodruku pieniądza zwyczajowo już poprawia nastroje na rynkach. W efekcie schłodzenie podczas handlu w Azji było krótkie i rynki akcji znów startują w górę, a dolar notuje odwrót na całej linii. A zamieszanie wokół polsko-węgierskiego veta? Rynki liczą, że uda się znaleźć jakiś polityczny kompromis, a w ostatecznej sytuacji wypłaty środków z pandemicznego programu wsparcia zostaną zrealizowane na bazie porozumień międzynarodowych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Notowania EURUSD kontynuują marsz w górę, chociaż wynika on bardziej z globalnej słabości dolara, niż jakichś mocnych argumentów wokół euro. Wątek veta do unijnego budżetu jest spychany na bok, gdyż rynek wierzy, że albo uda się znaleźć polityczny kompromis, albo wypłaty środków z funduszu ratunkowego będą realizowane w oparciu o umowy międzynarodowe – innymi słowy nie powinno dojść do jakichś poważniejszych zakłóceń w przyjętych wcześniej założeniach.

Plusem dla euro mogą być słowa prezydenta Francji, który dał nadzieję na zniesienie części obostrzeń (decyzje nt. planu wychodzenia z lockdownu zostaną podjęte w przyszłym tygodniu), co przesuwa już oczekiwania na okres wdrażania szczepień (I/II kwartał 2021 r.).

Wykres dzienny EURUSD

Zagrożeniem dla euro mogą jednak stać się negatywne opinie członków Europejskiego Banku Centralnego nt. siły waluty, które mogą pojawić się w związku ze zbliżającym się posiedzeniem w grudniu, gdzie mają zostać podjęte decyzje nt. luzowania polityki monetarnej w celu wsparcia gospodarki.

Dokładnie tydzień temu maksimum wypadło przy 1,3310. Teraz rynek jest coraz bliżej wybicia tego poziomu. Co ciekawe w temacie Brexitu wciąż napływają sprzeczne informacje. Od wczoraj spekuluje się o tym, że porozumienie handlowe mogłoby zostać zawarte już w przyszłym tygodniu (chociaż nie idą za tym żadne fakty w postaci postępów w rozmowach nad kluczowymi kwestiami).

Tyle, że dzisiaj pojawiły się doniesienia, jakoby premier Johnson chciał dalej grać na czas, czekając do grudnia, a nawet do stycznia (licząc na to, że UE bardziej się ugnie?). Tak czy inaczej, rynki uparcie wierzą w to, że zawarty zostanie jakieś porozumienie…

Wykres dzienny GBPUSD

Autor poleca również:

Spodobał Ci się artykuł? Chcesz otrzymywać najważniejsze informacje wprost na swojego emaila? Zapisz się do naszego Newslettera. ZAPISZ SIĘ >>

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here