Naga MarketsNotowania euro (EUR/USD) kontynuują marsz w górę. Sytuacja techniczna GBP/USDWątki związane ze szczepionką COVID mają już mniejsze znaczenie, co pokazała wczorajsza, ograniczona informacja na doniesienia z koncernu Moderna. Plusem jest łatwość przechowywania i transportu szczepionki, ale nadal kluczowym pytaniem, które pozostanie bez odpowiedzi (i tak będzie z każdą firmą, która pracuje nad lekiem) pozostaje kwestia wypracowania długoterminowej odporności na koronawirusa. Perspektywa powtarzania szczepień nawet co kilkanaście miesięcy, może ograniczać tak długo wyczekiwany powrót do pełnej normalności. W krótkim terminie inwestorzy będą musieli zderzyć się z tym, co tu i teraz – a tu wizja wprowadzanych przez lokalne, stanowe samorządy w USA quasi-lockdownów jest coraz bardziej realna, biorąc pod uwagę wciąż złe statystyki COVID, oraz konieczność ograniczenia mobilności społeczeństwa w kontekście zbliżającego się Dnia Dziękczynienia (w przyszły czwartek).

Dzisiaj po południu napłyną ważne dane makro z USA. O godz. 14:30 poznamy październikową dynamikę sprzedaży detalicznej, a 45 minut później dynamikę produkcji przemysłowej. Ekonomiści dyskontują nadciągające spowolnienie, co widać w szacunkach sprzedaży na poziomie 0,5 proc. m/m, ale gorsze dane mogą wzbudzić obawy, że wyhamowanie amerykańskiej gospodarki będzie mocniejsze (skoro lokalne lockdowny mogą być dopiero przed nami). Dzisiaj mogą być to ważne informacje, które zaważą na sentymencie.

Te artykuły również Cię zainteresują
W Europie tematem numer jeden staje się pomału wątek veta Polski i Węgier ws. wieloletniego budżetu i covidowego pakietu ratunkowego. Według doniesień, ten drugi może być jednak procesowany na poziomie umów międzynarodowych, co nie opóźni jego harmonogramu. Ten fortel prawny może jednak postawić w bardzo trudnej sytuacji oba “niepokorne” kraje, które mogą wręcz zostać wykluczone z pandemicznego programu wsparcia. I to jest główny argument tłumaczący dzisiejszą słabość forinta i złotego, przy relatywnym spokoju na EURUSD.

Notowania EURUSD kontynuują marsz w górę pomimo politycznego zamieszania wokół veta Polski i Węgier, jakie zostało zgłoszone na poziomie ambasadorów (czyli jest jeszcze do wycofania) wobec wieloletniego unijnego budżetu, oraz funduszu naprawczego. Pojawiły się głosy, że wątek funduszu wsparcia dla krajów poszkodowanych przez pandemię (wart nawet 1,8 bln EUR z grantami i pożyczkami) można będzie poddać innej ścieżce legislacyjnej (poprzez umowy międzynarodowe), tak aby nie doprowadzić do opóźnień w wypłatach transz pomocy (od początku 2021 r.).

Technicznie EURUSD, jeżeli wybije się ponad strefę 1,1865-80 to najpewniej także naruszy rejon 1,19, co otworzy drogę w stronę szczytu z 1 września przy 1,20. Niemniej bardziej byłoby to wynikiem słabego dolara na głównych układach, a nie silnego euro. Pozostaje, zatem uważnie zerkać na wahania globalnego sentymentu.

Wykres dzienny EURUSD

Mimo, że w temacie postępów nad wypracowaniem nowej umowy handlowej EU-UK, nic nowego się nie dzieje, to jednak na rynku nie brak plotek, domysłów i tak dalej, które wiąże wspólny mianownik – jakaś umowa powinna się pojawić. Tymczasem źródła UE dają do zrozumienia, że ostatecznym deadlinem może być 10 grudnia, gdyż porozumienie powinno być jeszcze ratyfikowane przez lokalne parlamenty. Pojawiają się jednak głosy, że można by to (po raz kolejny?) ominąć i finalnym terminem byłby 28 grudnia – przy założeniu, że umowa nie będzie musiała być opiniowana przez parlamenty poszczególnych krajów. Nie brak też głosów, że UE zrobi wszystko, aby uniknąć bezumownego Brexitu i związanego z nim chaosu. O tym, że porozumienie może zostać podpisane już w przyszłym tygodniu, pisze jeden z brytyjskich dzienników powołując się na szefa brytyjskich negocjatorów. Ale co, gdzie, jak?

Funt znów próbuje rosnąć na plotkach. Inwestorzy nie przyjmują do wiadomości, że za chwilę mogą zderzyć się ze ścianą, a brak deala do 10 grudnia może wywołać dużą nerwowość, bo wtedy raczej zobaczymy już tylko spisywaną na szybko umowę wyłączającą wzajemne cła i inne ograniczenia, mogące doprowadzić do potężnego chaosu od stycznia.

Wykres dzienny GBPUSD

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here