Naga MarketsNotowania EUR/USD zeszły w okolice ważnego wsparcia przy 1,17Najbliższe dni pokażą, na ile wczorajsze wyrzucenie z rządu wicepremiera Gowina, rzeczywiście doprowadzi do osłabienia koalicji Zjednoczonej Prawicy i przybliży wizję przedterminowych wyborów parlamentarnych. Kluczowym aspektem będzie jednak dopiero głosowanie w parlamencie nad tzw. Nowym Ładem, chociaż już debata nad ustawami tzw. lex TVN może pokazać na ile szabel w parlamencie może liczyć PIS i jego zwolennicy.

Notowania EUR/USD blisko ważnego wsparcia przy 1,17

Tło polityczne może kreować jednak nie wizja przedterminowych wyborów, a pogarszających się relacji Polski z USA i Brukselą. W tym ostatnim przypadku może być to powiązane z wypłatami środków z funduszu pomocowego z którego mieliśmy sporo skorzystać. Jakakolwiek dyskusja nt. zamrożenia części funduszy, jaka może pojawić się w najbliższych miesiącach może dawać negatywne tło wokół wyceny złotego. Swoje robi też bierność RPP w kwestii odniesienia się w polityce monetarnej do rekordowo wysokiej inflacji.Oczekiwania wyrażane na rynku pieniężnym, że rok 2022 może przynieść w tym względzie przełom, mogą okazać się niewystarczające. Być może do tego, aby zatrzymać obserwowane osłabienie złotego, które może być kontynuowane na jesieni, konieczna będzie interwencyjna podwyżka stóp przez RPP w październiku o 15 p.b.

Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

Notowania głównej pary walutowej zeszły w okolice ważnego wsparcia przy 1,17. Nie zostało ono naruszone i widać, że rynek czeka na publikację danych CPI o godz. 14:30. Od interpretacji odczytu może zależeć to, czy dojdzie do złamania w/w rejonu. Niewykluczone jednak, że rynek zdyskontował odczyt zgodny z szacunkami lub wyższy (CPI >=5,3 proc. r/r), podczas kiedy jest pole do zaskoczenia niższym odczytem. W przypadku wystąpienia korekty EURUSD opory to okolice 1,1750 i 1,1800. Wyraźne wybicie 1,17 to z kolei perspektywa maszerowania w stronę 1,16.

Kurs AUD/USD – dołem z flagi?

Na dziennym układzie AUDUSD można było jakiś czas temu wyrysować teoretyczną formację flagi. Wybicie z niej nastąpiło dołem w tym tygodniu, a dodatkowo zostało poprzedzone testem kluczowej strefy oporu przy 0,7408-0,7445. Dynamika ruchu spadkowego nie jest duża. Wprawdzie AUD szkodzą doniesienia na temat wysokiej liczby zakażeń COVID w Australii i wydłużających się lockdownach, to jednak rynek ma na uwadze też to, że RBA pozostaje konsekwentny w swoim planie wychodzenia z ultra-luźnej polityki monetarnej dokonując planowych redukcji tygodniowej skali skupu aktywów.

Wykres dzienny AUDUSD
Wykres dzienny AUDUSD

Tym samym trudno ocenić, na ile mamy tu rzeczywiście do czynienia z rzeczywistym opuszczeniem flagi. Niewykluczone, że w przypadku pojawienia się korekty dolara na globalnych rynkach, AUDUSD powróci w obszar flagi tj. ponad 0,7355. To będzie sygnał, aby potraktować ostatnie wahania jako szeroką konsolidację wyznaczaną od dołu przez 0,7288 (dołek z 21 lipca), a od góry wspomnianą strefę oporu 0,7408-0,7445.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: gpw mercator | akcje mbank | datawalk akcje wykres | wykres dax | comparic pl | kurs krypto | kurs akcji pgnig |

investJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here