Naga MarketsJuż połowa członków FOMC uważa, że stopy należy podnieść w 2022 roku. Dotychczas przeważali zwolennicy podwyżek w 2023 roku. W taki scenariusz wpisują się zresztą słowa Powella o zasadności zakończenia QE do połowy przyszłego roku. Przedstawiciele FOMC pozytywnie oceniają odbicie gospodarcze, co z kolei przekłada się na ich postrzeganie kształtu polityki pieniężnej.

Prognozy makroekonomiczne członków Komitetu nie zmieniły się jednak znaczące. Ich zdaniem inflacja, kluczowy wskaźnik, w 2022 roku wyniesie przeciętnie 2,2 proc. (poprzednio 2,1 proc.). Początkowo dolar osłabiał się dość wyraźnie, ale ruch został odwrócony po słowach Powella. W czwartek rano notowania EUR/USD oscylują wokół 1,1715 i znajdują się powyżej poziomu odniesienia.Poprawa nastrojów na rynkach bazowych sprzyja złotemu, który umocnił się minimalnie w relacji do głównych rywali. Wciąż jednak pozostaje relatywnie słaby na tle innych walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Brak wsparcia ze strony NBP stanowi poważny problem w wycenie złotego i sprawia, że w mojej opinii pozostaje on niedowartościowany. Trudno uwierzyć, aby RPP, często zresztą przywołująca Fed, pozostawała najbardziej gołębią instytucją monetarną na świecie.

Presja na Radę będzie rosła z każdym posiedzeniem, co może przekładać się pozytywnie na nastroje wokół złotego w średnim i długim terminie. W czwartek jednak złoty, choć nieco mocniejszy, pozostaje słabszy względem rywali i jest kwotowany następująco: 4,6180 za euro, 3,9415 względem dolara oraz 5,3815 w stosunku do funta.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: tauron akcje kupno | akcje playway | mbank giełda | akcje spółek giełdowych | giełda polenergia | kurs zlotego | płatność blik co to |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here