Naga MarketsKurs euro na 1,23 w ciągu 12-mcy. Zobacz 3 zagrożenia dla wzrostu ryzykownych aktywówKurs euro do dolara ma rosnąć w 2021 roku – tego oczekują ekonomiści z Rabobank. Para walutowa EUR/USD według zaktualizowanej prognozy ma osiągnąć poziom 1,23 USD w perspektywie 12-miesięcy. Analitycy Rabobank przedstawili również 3 największe zagrożenia dla wzrostu ryzykownych aktywów.

  • Notowania euro w relacji do dolara z perspektywą wzrostu w 2021 roku
  • Istnieje zagrożenie osłabienia apetytu na ryzykowne aktywa 

Kurs euro (EUR/USD) na 1,23 w perspektywie roku

Analitycy Rabobank wskazują, że rynek zajmuje długie pozycje w euro, a to sugeruje potencjał do realizacji zysków. Ma to znaczenie zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę obawy pojawiające się przy nowych ograniczeniach dotyczących koronawirusa w Niemczech oraz fakt, że dane ekonomiczne prawdopodobnie najpierw ulegną pogorszeniu, zanim poprawią się w przyszłym roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Chociaż widzimy ryzyko osłabienia sentymentu risk-on, co spowoduje spadek notowań EUR/USD do 1,18 w I kwartale 2021 r., zrewidowaliśmy umiarkowanie w górę nasze prognozy dotyczące Eurodolara. Nasza 12-miesięczna prognoza dla kursu euro do dolara wynosi teraz 1,23 USD wobec poprzedniej prognozy 1,20 USD – przewiduje Rabobank.

fpmarkets

3 zagrożenia dla wzrostu ryzykownych aktywów

Według ekonomistów z Rabobank, istnieje prawdopodobieństwo, że ryzykowne aktywa polepszą wyniki w 2021 r. Scenariusz ten może jednak zawieść, jeśli aktywują się trzy powiązane ryzyka: zaostrzenie polityki pieniężnej, wzrost kursu dolara lub zbyt restrykcyjna polityka fiskalna.

– Ryzykowne aktywa mogą prawdopodobnie osiągać lepsze wyniki w 2021 roku, nawet jeśli będziemy obserwować tempo wzrostu PKB niższe od rozczarowującej średniej z dekady poprzedzającej Covid-19. Uważamy jednak, że ten pogląd wiąże się z trzema głównymi zagrożeniami – wnioskują analitycy Rabobank.

Pierwsze zagrożenie to zacieśnienie polityki pieniężnej przez banki centralne. Wydaje się to niezwykle mało prawdopodobne. W ostatnim cyklu stóp procentowych tylko Stany Zjednoczone i Kanada wśród rynków rozwiniętych podniosły swoje stopy procentowe o ponad 100 punktów bazowych po wielu latach. Ponadto, próba rozprawienia się przez Fed z rozdętym bilansem nie trwała długo, zanim została całkowicie odwrócona.

Rządy wdrażające ostrzejszą politykę fiskalną mogą stanowić drugie z istotnych zagrożeń.  – Chociaż nie słychać oficjalnej retoryki na temat powrotu do polityki oszczędnościowej, istnieje również szereg działań, od jawnych do ukrytych i od dużych do małych, co sugeruje, że i tak może się to zdarzyć. Koniec końców, ta alternatywa jest zasadniczo zbyt trudna do przyjęcia dla konserwatywnych zespołów ekonomicznych banku centralnego / ministerstw skarbu. Historia sugeruje również, że prawdopodobnie tak się nie stanie – uważa Rabobank.

Trzeci zagrożenie to do dolar amerykański. Każde nowe ograniczenie płynności w USD na świecie, spowodowane albo recesją w USA, potrzebą jeszcze luźniejszej polityki fiskalnej i monetarnej w innych gospodarkach lub na przykład napięciami / niestabilnością geopolityczną, spowodowałoby wzrost dolara i ponowny sentyment risk-off.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here