Naga MarketsNotowania EUR/USD kierują się w stronę mocnego wsparcia przy poziomie 1,16Rano można było odnieść wrażenie, że dolar zaczyna wytracać dynamikę swojego ruchu, a coraz więcej walut będzie próbowało odreagować ostatni spadek.

Notowania EUR/USD naruszyły dołek przy 1,1663

Pomogło w tym obserwowane odbicie na europejskich parkietach, oraz względnie niezłe dane nt. indeksów nastrojów gospodarczych w strefie euro za wrzesień – główny wskaźnik nieoczekiwanie wzrósł do 117,8 pkt., za czym mogła stać poprawa sentymentu wśród… producentów (14,1 pkt.). Czyżby najgorsze było za nami? Ciekawa jest tu rozbieżność ze wskazaniami PMI, czy Ifo, które poznaliśmy w zeszłym tygodniu.W kolejnych godzinach sentyment znów jednak się pogorszył. Wpływ na to miały informacje, jakoby część wierzycieli Evergrande nie otrzymała dzisiaj odsetek od obligacji, co pokazuje tylko, że wątek kondycji chińskiego giganta i spekulacje wokół możliwych scenariuszy, nadal pozostają ważnym tematem.

W czołówce najsłabszych walut znalazły się dzisiaj korona norweska, brytyjski funt, oraz waluty Antypodów. Wspólny mianownik to wysoka wrażliwość na ryzyko – obserwowane nastawienie risk-off na rynkach ewidentnie im szkodzi. Niemniej to funt ostatnio zaskakuje swoją słabością. Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że zamieszanie paliwowe podbije wątki inflacyjne, co zbiegło się z komentarzem szefa Banku Anglii o tym, że podwyżka stóp procentowych mogłaby mieć miejsce zanim program QE zostanie całkowicie wygaszony. Później jednak funt został dosłownie zmieciony.

Zapalnikiem mogły okazać się wczorajsze informacje o konflikcie pomiędzy francuskimi, a brytyjskimi rybakami, które mogą zaowocować pogorszeniem się relacji z UE przed ważnymi negocjacjami dotyczącymi protokołu północnoirlandzkiego. Rynek podpiął to też pod kryzys paliwowy, który zdaniem niektórych nie zostanie rozwiązany szybko i może położyć się cieniem na brytyjskiej gospodarce.

Niemniej, czy spadki funta nie są pewnym przerysowaniem? Warto spojrzeć na zachowanie się rentowności brytyjskich obligacji, które w ostatnim miesiącu wzrosły znacznie więcej od amerykańskich.

Wykres dzienny GBPUSD
Wykres dzienny GBPUSD
Wykres rentowności 10-letnich obligacji USA i Wielkiej Brytanii
Wykres rentowności 10-letnich obligacji USA i Wielkiej Brytanii

W przypadku korony norweskiej nadal korekta na USDNOK odbywa się w ramach szerokiej konsolidacji. Pewną tarczą w średnim terminie są oczekiwania, co do kolejnej podwyżki stóp przez Norges Bank, która jest możliwa w grudniu.

Wykres dzienny USDNOK
Wykres dzienny USDNOK

Co dalej na szerokim rynku? Czekamy na panel dyskusyjnych czterech bankierów centralnych (ECB, FED, BOE, BOJ), który rozpocznie się o godz. 17:45 polskiego czasu. Na razie jednak dolar rządzi na rynkach.

invest
Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

W przypadku EURUSD widać, że kierujemy się w stronę mocnego wsparcia przy 1,16 po tym jak doszło do naruszenia dołka przy 1,1663.

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here