Naga Markets

Notowania Dow Jonesa znajdują się na poziomię 33 212,96 dolarów Ubiegłotygodniowy silny – +6,24 proc. – wzrost wartości średniej przemysłowej Dow Jonesa przerwał serię 8 kolejnych tygodniowych spadków tego indeksu. W amerykańskich mediach szeroko komentowany był fakt, że ta 8-tygodniowa sekwencja spadkowa była pierwszą tak długą od końca kwietnia 1932 roku (patrz strzałka na poniższym obrazku).

Wzrost wartości średniej przemysłowej Dow Jonesa

I tu drobne zastrzeżenie. Sprawdziłem to korzystając z danych historycznych DJIA dostępnych na stooq.pl i rzeczywiście mieliśmy w 1932 roku do czynienia z taką 8-tygodniową sekwencją spadkową.Gdyby próbować – co jest raczej nieuprawnione ze względu na ubogą próbkę – wyciągać z tych 2 precedensów jakiś wniosek, to mógłby on być może brzmieć tak: “akcje w USA można bezpiecznie kupić za 2 miesiące, bo później będą rosły przez 10 miesięcy”.

Drugi wniosek brzmi bardziej złowrogo: “wojna światowa wybuchnie za 3-7 lat”.

Myślę, że rozsądnie jest podchodzić do obu konkluzji ze sporą dozą sceptycyzmu.

Ubiegłotygodniowy skok w górę wartości DJIA o +6,24 proc. był najsilniejszy od pierwszego tygodnia listopada 2020, kiedy to ten impuls sygnalizował początek kolejnej długiej sekwencji wzrostowej cen akcji. Wcześniej 3-krotnie równie silne tygodniowe skoki w górę pojawiały się od marca do czerwca 2020 na początku “covidowej” hossy.

NED

Wcześniej tego typu silne tygodniowe wzrosty DJIA pojawiły się 5-krotnie w okresie od końca września 2008 do lipca 2009 wokół dołka ówczesnej Wielkiej Bessy, która ostatecznie kulminowała w marcu 2009, a później na przełomie listopada i grudnia 2011.

Równie silne tygodniowe wzrosty DJIA w latach 2000-2007 zaznaczone zostały na poniższym obrazku.

Tu chyba trudno wyciągnąć jakiś jednoznaczny wniosek, chociaż oczywiście 10 z tych 13 sygnałów z lat 2000-2021 były świetnymi okazjami do kupna amerykańskich akcji.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here