Naga Markets

Notowania dolara zyskują, dane NFP dużo lepsze od oczekiwańDane z amerykańskiego rynku pracy pozytywnie zaskakują. W sektorze pozarolniczym przybyło aż 528 tys. nowych miejsc pracy. Oczekiwano o połowę gorszego wyniku. Zrewidowano w górę liczbę z poprzedniego miesiąca do 398 tys. Zaskoczeniem jest również spadek stopy bezrobocia z 3,6 do 3,5 proc. Płaca godzinowa miesiąc do miesiąca urosła o 0,5 proc. a w relacji rok do roku wzrost pobił konsensus i wypadł na poziomie 5,2 proc.

Dolar umacnia się wraz z prawdopodobieństwem kolejnych podwyżek stóp procentowych w USA

Dzisiejszy raport jest kolejnym potwierdzeniem, że Rezerwa Federalna na ten moment nie ma argumentu za zmniejszeniem tempa podwyżek stóp procentowych. Rośnie zatem prawdopodobieństwo kolejnej dużej podwyżki we wrześniu. W pierwszej reakcji USD zyskuje. EUR/USD spada do poziomu 1,0170 z 1,0235 przed publikacją. Złot traci i spada do 1775 USD za uncję trojańską. Spadki również widać na kontraktach futures na indeksy z Wall Street.W lipcu nastąpił boom zatrudnienia we wszystkich branżach. Obecnie przekroczyło ono nawet poziom sprzed pandemii. Jednocześnie stopa bezrobocia spadła do najniższego poziomu z lutego 2020 roku. Jak sygnalizuje liczba ofert pracy, zapotrzebowanie firm na pracowników jest nadal silne. Rynek jest pod tym względem bardzo ciasny, co wynika również z faktu, że w lipcu ponownie spadła liczba osób dostępnych na rynku pracy.

Taka konstelacja prawdopodobnie będzie dalej napędzać presję płacową. W lipcu średnie zarobki godzinowe wzrosły o 0,5% w stosunku do czerwca, podczas gdy wskaźnik roczny pozostał na poziomie 5,2%. Chociaż pokazuje to pewne złagodzenie, dane o płacach z raportu o zatrudnieniu nie są dobrym wskaźnikiem bazowej presji płacowej. Dzieje się tak dlatego, że wpływ na nie mają przesunięcia w strukturze siły roboczej. Bardziej znaczący pod tym względem „tracker” wzrostu mediany wynagrodzeń Atlanta Fed w ostatnim czasie nadal wskazywał wzrosty.

Silny wzrost zatrudnienia równa się podwyżka stóp o 75 punktów bazowych?

Na konferencji prasowej po lipcowym posiedzeniu prezes Fed Powell wyraźnie odniósł się do dwóch raportów o zatrudnieniu, które mają się pojawić przed wrześniowym posiedzeniem. To one miałyby pomóc w określeniu, czy Fed będzie musiał dalej mocno hamować. Pierwszy z tych dwóch punktów danych został właśnie opublikowany – i pokazuje, że rynek pracy nadal jest gorący. Ochłodzenie, na które liczył Fed, a które miało obniżyć presję inflacyjną, nie zmaterializowało się. W rezultacie, apele o kolejną podwyżkę stóp o 75 punktów bazowych będą prawdopodobnie coraz głośniejsze w FOMC.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje mbank | enea akcje kupno | jsw akcje kupno | famur akcje opinie | akcje lotos | kurs hrywny wykres | aktualny kurs dolar euro |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

NED

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here