Naga Markets

Notowania dolara (USD/PLN) straciły prawie 20 groszy w ciągu tygodnia Początek tygodnia na globalnych rynkach akcji przeniósł kontynuację pozytywnych nastrojów z końca poprzedniego tygodnia. W Europie informacją dnia był wpis prezes EBC na blogu, w którym wskazała, że Europejski Bank Centralny może zdecydować się na podniesienie stóp procentowych jeszcze w lipcu, gdy zakończy się program skupu obligacji.

Kurs USD/PLN ze znacznym spadkiem

Jednocześnie tylko do końca września poziom stóp procentowych może wzrosnąć o 50 pb. Powyższe okazało się mocnym wsparciem dla europejskiego sektora bankowego – indeks SX7E zyskiwał ponad 2,0%. Z kolei indeksy bazowe na Starym Kontynencie zyskiwały nieco ponad 1,0%.Wyraźnym wzrostem dzień kończyły również główne indeksy z Wall Street, a wsparciem pozostawała informacja o potencjalnie poluzowaniu ceł nałożonych przez administrację D. Trumpa na Chiny. Tym samym indeks S&P500 oddalił się nieco od widma pogłębienia ubiegłotygodniowych minimów, co jednocześnie uratowało indeks przed techniczną bessą, czyli zanotowaniem ponad 20% spadku od ostatniego szczytu.

Ponownie relatywnie lepiej na tle indeksów bazowych wypadł krajowy rynek akcji, z WIG20 na czele. Kolejny raz również lepsze okazały się największe spółki vs średnie i mniejsze podmioty, co może świadczyć o stopniowym powrocie zagranicznego kapitału na GPW.

Za powyższą tezą przemawiało również kontynuowane umocnienie złotego, co w szczególności było widoczne na parze USDPLN. Kurs wspomnianej pary zniżkował do poziomu 4,31, gdy jeszcze w poprzednim tygodniu poziom ten wynosił ponad 4,50.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Wczorajsze pozytywne zakończenie handlu za oceanem z pewnością będzie wsparciem dla inwestorów w Europie, przynajmniej w pierwszych godzinach sesji. Z drugiej strony wynik sesji azjatyckiej nie napawa optymizmem – inwestorzy dość sceptycznie odebrali zapowiedź pakietu stymulującego chińską gospodarkę celem neutralizacji negatywnych skutków wprowadzonych restrykcji covidowych.

Warto podkreślić, że dziś pojawią się najważniejsze dane makroekonomiczne tygodnia – uwaga rynków skupi się przede wszystkim na publikacji wstępnych szacunków indeksów PMI w głównych gospodarkach świata. Od początku roku aktywność biznesowa w przemyśle i usługach utrzymuje się na relatywnie dobrym poziomie, jednak coraz bardziej widoczne są problemy w pierwszej gałęzi.

Szczególnie widoczne jest to w Niemczech, gdzie w skutek słabnącego popytu oraz problemów w łańcuchach dostaw PMI dla przemysłu obniżył się o 5pkt. Dodatkowo przedsiębiorcy muszą mierzyć się z rosnącą presją kosztową, która zapewne wpłynie również na poziom inflacji konsumenckiej.

NED

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: Forint kurs | nasdaq notowania | cena złotówki | pge giełda | akcje orlen | asseco giełda | kęty akcje notowania |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here