Naga MarketsNotowania dolara australijskiego ze słabą reakcją na informacje z RBACzy słowa Christophera Wallera z FED wypowiedziane wczoraj w wywiadzie dla CNBC coś znaczą? Rentowności 10-letnich obligacji rządu USA zjechały poniżej kolejnej psychologicznej bariery tj. 1,20 proc., co daje jednoznaczną odpowiedź. Waller, podobnie jak kilku innych „jastrzębi” w FED jest w mniejszości.

Notowania dolara australijskiego ze spadkiem – kurs AUD/USD testuje opór przy 0,7408

Trzon FED, czyli Powell, Williams, czy Clarida ma inne zapatrywania, które można sprowadzić do tego, że „jeszcze nie jest czas” na komunikowanie rynkom zmian w skali QE, czy wręcz rewidowanie założeń podwyżki stóp. Tym samym kolejnym „dużym” wydarzeniem może być dopiero wrześniowe posiedzenie FED i związane z nim nowe projekcje makro, sporządzane co kwartał. To tyczy się też tak zwanego dot-chart, czyli wykresu zbierającego oczekiwania członków FED, co do kształtowania się stóp procentowych w przyszłości. Niewykluczone, że więcej „kropek” pojawi się przy roku 2023, a nawet 2022, co nieco podkręci oczekiwania wokół zmian w polityce FED, dając pretekst do odreagowania dolara. Wcześniej, może być on nadal słaby.Niemniej Waller zwiększył znaczenie piątkowej publikacji danych Departamentu Pracy. Bo skoro dwa z rzędu odczyty NFP (nowych etatów poza rolnictwem) po 0,8-1,0 mln mogą okazać się wystarczające do tego, aby móc podjąć decyzję o taperingu (wg. Wallera), to teoretycznie piątkowy odczyt zgodny z szacunkami (0,9 mln) mógłby być takim przełomem. Mógłby, ale najpewniej nie będzie. Rynki celują w poziomy wyraźnie powyżej 1 mln, jako te, które mogą sygnalizować wyraźniejszą poprawę na amerykańskim rynku pracy. Dodatkowo szacunki tego co będzie dziać się na jesieni może utrudniać wariant Delta, chociaż ze strony FED płyną informacje, że nie powinien być on szczególnie obciążający gospodarki, zwłaszcza, że zdaniem „głównego lekarza” USA, dr. Fauciego, powrót do lockdownów nie powinien mieć miejsca.

Reasumując, dolar we wtorek pozostaje słaby, ale dynamika ruchu się zmniejszyła. Zmienność może powrócić po 6 sierpnia, kiedy dane z amerykańskiego rynku pracy będą już za nami.

Ważny poziom bazujący na minimum z 9 lipca został dzisiaj przetestowany, ale nie sforsowany. Opór przy 0,7409 to mniej, niż można było się spodziewać i tym samym nie wydaje się, aby siła popytu miała się na tym zakończyć. Wsparciem dla AUD są dzisiejsze informacje z RBA. Wprawdzie nie zasygnalizowano dalszych redukcji QE (byłby to mocny „jastrzębi” sygnał), ale decydenci utrzymali w mocy decyzję z lipca zakładającą redukcję tygodniowej skali skupu aktywów o 1 mld AUD do 4 mld AUD od września. Ma ona obowiązywać do połowy listopada i jest wielce prawdopodobne, że wtedy QE zostanie jeszcze bardziej ograniczone. Dlaczego? RBA nie uległ presji, aby odwlec decyzję ze względu na trudną sytuację pandemiczną, a w komunikacie zaznaczono, że ożywienie w gospodarce postępuje szybciej, niż oczekiwano wcześniej.

Wykres dzienny AUDUSD
Wykres dzienny AUDUSD

Teoretycznie nadal obowiązuje nas formacja flagi, która może być kontynuacją trendu spadkowego. Dzisiejszą słabszą reakcję AUDUSD na informacje z RBA można przypisać bardziej zachowaniu się dolara po słowach Wallera z FED, który tylko bardziej podkreślił wagę piątkowej publikacji Departamentu Pracy. Niewykluczone, że do piątku nie opuścimy formacji flagi ograniczanej w formacie 0,7335-0,7435. Dzienne wskaźniki MACD i RSI9 nie wykluczają natomiast możliwości rozwinięcia się nieco większego ruchu co najmniej do 0,7560.

Kurs EUR/USD ze stabilizacją

Słowa Christophera Wallera z FED o tym, że powinno się rozważyć ograniczenie skupu aktywów od października, oraz podwyżkę stóp procentowych w przyszłym roku, jeżeli sytuacja na rynku pracy będzie się poprawiać, tylko zwiększają znaczenie piątkowej publikacji Departamentu Pracy. Bo oczekiwania są ustawione na poziomie 0,9 mln nowych etatów poza rolnictwem, podczas kiedy Waller twierdzi, że dwa odczyty z rzędu po 0,8-1,0 mln byłoby wystarczające do podjęcia decyzji o taperingu. A przecież w czerwcu NFP wyniósł 0,85 mln.

Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

W efekcie być może większej zmienności rzeczywiście należy spodziewać się dopiero po 6 sierpnia (na to zwracałem uwagę wczoraj). Notowania EURUSD nie mają na razie siły, aby sforsować piątkowe maksimum przy 1,1907, co otworzyłoby drogę do zwyżek w stronę 1,1970-75. Wsparciem jest rejon 1,1846.

invest

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: pzu akcje opinie | kurs funta szterlinga | giełda rekomendacje | co to blik | ciech akcje notowania | mbank akcje kupno | pekao kurs |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here