Naga MarketsZgodnie z naszymi oczekiwaniami, wczorajszy handel na Starym Kontynencie rozpoczął się mocną przeceną w reakcji na środowe kilkuprocentowe spadki na Wall Street. Inwestorów w Europie nie wspierało kalendarium makroekonomiczne. Z jednej strony nieco słabsza od oczekiwań okazała się publikacja indeksu Instytutu Ifo w Niemczech (93,4 pkt vs 93,8 pkt.), a z drugiej bez zaskoczeń okazały się decyzje norweskiego oraz szwajcarskiego banku centralnego.

Mimo powyższego przewaga popytu rosła do popołudnia, kiedy napłynęły kolejne słabsze dane z amerykańskiego rynku pracy. Liczba osób wnioskujących o status osoby bezrobotnej wyniosła 870 tys. osób, gdy spodziewano się liczby o 30 tys. niższej. Dodatkowo, liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 12,580 mln w tygodniu kończącym się 12 września, gdy rynek oczekiwał liczby 12,275 mln (vs poprzednio 12,747 mln). Powyższe dane wzbudziły obawy odnośnie perspektyw dla wzrostu PKB w otoczeniu rosnącej liczby zachorowań na Covid-19. Ostatecznie indeksy w Europie kończyły dzień spadkami poniżej 1,0%, natomiast indeksom w Stanach Zjednoczonych udało się wypracować skromne dodatnie dzienne stopy zwrotu.

Mimo zatrzymania się kilkudniowej tendencji aprecjacji dolara amerykańskiego, relatywnie słabiej wypadły wczoraj rynki emerging markets co potwierdza wyższą awersję do ryzyka na rynkach finansowych. Powyższe potwierdza również wzrosty cen obligacji oraz metali szlachetnych.

Na tle powyższych relatywną słabość utrzymał rynek krajowy, gdzie WIG20 stracił 1,15%. Do powyższego wyniku w największym stopniu przyłożyły się notowania CCC,Lotos, PGE oraz KGHM – notowaniom miedzowego giganta nie wspierały dalsze spadki cen miedzi. Ciekawa sesja rozegrała się w segmencie średnich spółek. Co prawda indeks mWIG40 stracił blisko 0,30%, ale powyższy wynik na tle ponad 1,1% straty w najsłabszym momencie dnia zasługuje na uwagę oraz jednocześnie może być sygnałem odwrócenia negatywnego trendu z ostatnich dni.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

W dzisiejszym kalendarium makroekonomicznym trudno doszukiwać się ważniejszych publikacji, poza wstępnymi zamówieniami na dobra trwałego użytku za sierpień w Stanach Zjednoczonych. Z kolie krajowi inwestorzy mogą zwrócić na decyzję Fitch ws. Ratingu Polski, chociaż trudno oczekiwać istotnej zmiany. Mając na uwadze wczorajsze dodatnie zamknięcia w USA oraz umiarkowane wzrosty indeksów w Azji, można spodziewać się dziś co najmniej neutralnej sesji w Europie w oczekiwaniu na weekend.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here