Naga MarketsSIXSIX Group AG, operator infrastruktury szwajcarskich rynków finansowych, ogłosił dziś, że zamierza złożyć  ofertę na zakup Bolsas y Mercados Españoles („BME”), operatora hiszpańskich giełd papierów wartościowych. Celem jest stworzenie trzeciej co do wielkości grupy infrastruktury europejskiego rynku finansowego. W ofercie, BME wyceniona została na około 2,8 mld EUR (34 euro za akcję), co według hiszpańskiej giełdy „może w uzasadniony sposób odzwierciedlać” jej bieżącą wartość.

Połączenie BME i SIX, liderów na swoich krajowych rynkach finansowych, stworzyłoby zróżnicowaną grupę o silnej obecności w całej Europie. Ponadto SIX uważa, że ​​proponowana transakcja stanowi atrakcyjną propozycję finansową dla obecnych akcjonariuszy BME. SIX jest zdania, że ​​ta transakcja wzmocni zarówno hiszpańskie, jak i szwajcarskie ekosystemy, tworząc centra doskonałości i wprowadzając nowe możliwości dla uczestników BME oraz SIX. Transakcja mogłaby także przyciągnąć nowe, globalne pule kapitału do Hiszpanii i zwiększyć obecność szwajcarskich zarządzających aktywami w UE.

SIX zamierza zachować i umocnić pozycję BME w Hiszpanii poprzez utrzymanie, przynajmniej przez okres przejściowy 4 lat, bieżących marek BME i bieżącej działalności biznesowej, siedziby głównej oraz lokalizacji biur BME w Hiszpanii.

Szwajcarski operator giełdy opracował rozwiązania technologiczne blockchain i rozwija usługi infrastruktury zasobów cyfrowych w celu ulepszenia oferty klienta BME. W ciągu trzech lat, w rozmowach z organami regulacyjnymi, SIX zamierza wybrać optymalne platformy dla wydajnej i zorientowanej na klienta oferty usług.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Starcie z Euronext

Z kolei operator Euronext prowadzący giełdy w Amsterdamie, Brukseli, Lizbonie, Londynie i Paryżu odpowiedział w weekend na doniesienia medialne, potwierdzając, że podjął rozmowy z zarządem BME na temat złożenia własnej oferty.

– Euronext potwierdza, że ​​obecnie prowadzi rozmowy z zarządem BME, co może, ale nie musi, doprowadzić do złożenia oferty – napisano w oświadczeniu.

Transakcja kupna BME byłaby kolejnym kamieniem milowym dla Euronext, odkąd firmie przewodzi Stéphane Boujnah. Nowy prezes w ciągu ostatnich dwóch lat zawarł umowy kupna na giełdę irlandzką oraz Oslo Børs.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here