Naga MarketsNotowania AUD/USD sprawdzają linię trendu wzrostowego rysowaną od 1 października b.r.Nadchodzące miesiące mogą być najtrudniejszym okresem dla decydentów w bankach centralnych od początku pandemii. Scenariusz globalnej stagflacji cały czas się tli. Wiele wygląda na to, że bankierzy nie chcą zbytnio biernie stać z boku, tylko zaczynają szykować sie na bardziej zdecydowaną odpowiedź, choć nie brak wyjątków, jak Europejski Bank Centralny, czy też Bank Japonii.

Notowania AUD/USD – test zaufania wobec RBA

Zresztą casus EBC może znów być interesujący za kilkanaście miesięcy, jako przykład instytucji, która nadszarpnęła zaufanie rynków finansowych. Niemniej decydenci w EBC mają jeszcze szansę – zobaczymy jakie będą dalsze doniesienia w sprawie nowego programu skupu aktywów, który zastąpi wygasający wiosną PEPP. Wróćmy jednak do innych. Na pierwszy ogień poszedł właśnie skup aktywów, zwłaszcza tam gdzie był on symboliczny został całkowicie wygaszony (Bank Kanady), gdzie indziej decydenci sami pośrednio pomniejszają jego wagę (RBA dzisiaj).W czwartek konkrety najpewniej zobaczymy też z Banku Anglii. Kluczowy aspekt to jednak polityka FED. Scenariusz taperingu w wysokości 15 mld USD miesięcznie, który ma zakończyć się w połowie przyszłego roku, został w pełni wyceniony. Zaskoczeniem mogłaby być decyzja o większej skali ruchu o 20-25 mld USD, chociaż FED nie będzie chciał iść w tym kierunku z konkretnego powodu.

Powell i część bardziej ostrożnych członków FED nie będzie chętna podbijaniu oczekiwań na podwyżkę stóp procentowych w drugiej połowie 2022 r., a takowe już się pojawiają i będą dalej eskalować. Jutrzejszy komunikat będzie śledzony dość uważnie. Wydaje się, że szef FED ma coraz mniejsze pole do “gołębich” manewrów, gdyż mogą one zacząć nadszarpywać jego reputację.

Kto pamięta dzisiaj słowa Powella sprzed ponad roku, kiedy to kilka tygodni po uruchomieniu gigantycznego luzowania, dawał wyraźnie do zrozumienia, że polityka monetarna nie zmieni się do 2024 r.?

Notowania AUDUSD sprawdzają właśnie linię trendu wzrostowego rysowaną od 1 października b.r. Komunikat RBA zawiódł “jastrzębi”, którzy spodziewali się, że obserwowane w zeszłym tygodniu odejście od interwencji na rynku długu, będzie oznaczać szybszą kapitulację “gołębi”.

Na razie sukcesy to porzucenie już na stałe wspomnianych działań na rentownościach, oraz usunięcie z komunikatu zapisu o tym, że podwyżka stóp może mieć miejsce “nie wcześniej, niż w 2024 r.” RBA rezygnuje z timingu na rzecz faktów dokonanych, zacieśnienie będzie mieć miejsce, jeżeli inflacja CPI dotrze do celu. To może podbijać znaczenie kolejnych publikacji makro.

Wykres dzienny AUDUSD
Wykres dzienny AUDUSD

Dalszy przebieg sytuacji wokół AUDUSD może nie zależeć już tylko od samego AUD, a postrzegania USD w kontekście kluczowych informacji z FED, jakie pojawią się jutro. Niewykluczone, że wspomniana linia może zostać naruszona, chociaż rynek może się jeszcze nieco bronić przy strefie 0,7410-45.

Piątek przyniósł silny ruch w dół, który doprowadził do wymazania z nawiązką całego ruchu w górę, jaki miał miejsce w czwartek w reakcji na słowa prezes Christine Lagarde, że podwyższona inflacja może utrzymać sie nieco dłużej. Rynek szybko zreflektował się jednak, że nie w żadnym stopniu nie przybliża to do jakichś działań zmierzających do zaostrzenia polityki w 2022 r., chociaż warto będzie obserwować prace nad programem QE, który ma zastąpić wygasający na wiosnę 2022 r. pandemiczny PEPP.

Inaczej ma sprawa się z FED. Decyzja o taperingu w wysokości 15 mld USD miesięcznie powinna zapaść już jutro, ale dla rynku ważniejsze będzie to, czy FED podniesie stopy procentowe w drugiej połowie 2022 r. – każde słowo w komunikacie, oraz wypowiedzi Powella może mieć znaczenie.

Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

Wczoraj EURUSD odreagował piątkową przecenę. Dzisiaj na kontynuację odbicia nie ma już siły. To może zapowiadać powrót do zniżek, jeżeli jutrzejszy przekaz z FED podbije wyraźniej dolara na szerokim rynku. Październikowe minimum przy 1,1523 może zostać naruszone w kolejnych dniach.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here