Naga Markets

 Notowań głównej pary EUR/USD, zbliżają się w tym tygodniu do poziomu 1,0350Złoto utrzymywało się w piątek blisko trzymiesięcznych minimów w okolicach 1 825 USD za uncję i spada czwarty tydzień z rzędu z okolic 1990 USD. Jednym z czynników spadku cen złota może być umacniający się dolar amerykański, który zdaje się stabilizować się w pobliżu 20-letniego maksimum osiągniętego w czwartek.

Bitcoin przekroczył dziś granicę 30 000 USD

Umocnienie USD mogło mieć miejsce po publikacji danych o inflacji konsumentów oraz producentów w USA, co zdaje się wzmacniać oczekiwania na agresywne podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. To z kolei może rodzić obawy o słabsze perspektywy gospodarcze na świecie, przyczyniając się do zwiększenia popytu na USD.Przypomnijmy, że główny wskaźnik CPI w Stanach Zjednoczonych utrzymał się w kwietniu blisko 40-letniego maksimum na poziomie 8,3 proc., podczas gdy wskaźnik bazowy CPI również przekroczył oczekiwania i wyniósł 6,2 proc., podsycając obawy, że wysoki poziom cen może się utrzymać. Tym samym rynki przewidują podwyżki po 50 punktów bazowych na każdym z dwóch kolejnych posiedzeń Fed w czerwcu i lipcu.

Nie bez znaczenia może to być również dla notowań głównej pary EUR/USD, która zbliżyła się w tym tygodniu do poziomu 1,0350. Jest to najniższa wartość od grudnia 2016 r. Ostatnie umocnienie USD może mieć również związek z dywergencją w polityce monetarnej po dwóch stronach Atlantyku.

Fed idzie w stronę agresywnych podwyżek, Europejski Bank Centralny zaś może podnieść łącznie stopy procentowe o 50-75 punktów bazowych do końca roku. Skala rozbieżności wydaje się zatem bardzo duża.

Poza złotem i dolarem uwagę warto ponownie zwrócić na rynek kryptowalut oraz w stronę indeksów giełdowych, gdzie w jednym i drugim przypadku może trwać próba obrony przed ewentualnymi dalszymi spadkami. Bitcoin odbił się wczoraj od najniższego poziomu od prawie 17 miesięcy i przekroczył dziś granicę 30 000 USD.

Mimo to najpopularniejsza i najczęściej wykorzystywana kryptowaluta na świecie jest w tym momencie na drodze do najgorszego tygodnia od czterech miesięcy, spadając o ponad 10 proc.

Wczoraj na rynku dodatkowo pojawiła się prawdopodobnie panika w związku z odejściem kursu wymiany tethera do USD na poziomie 1:1. W apogeum strachu o upadek największego stablecoina rynek kryptowalut zdawał się osiągać swoje tygodniowe minima. Obecnie USDT próbuje wracać do kursu wymiany 1:1, a reszta rynku zdaje się stabilizować.

XTB

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here