Naga MarketsNie od dziś wiadomo, że wydobywanie kryptowalut wiąże się nie tylko ze znacznym nakładem finansowym jaki trzeba poczynić w celu zakupu koparek czy stworzenia całej kopalni lecz również z ogromnym nadmiarem ciepła i hałasu, z którymi trzeba sobie w jakiś sposób poradzić. By pomóc w rozwiązaniu tych problemów tworzy się różnego rodzaju instalacje i rozwiązania mające zniwelować hałas a pozyskane w efekcie kopania ciepło wykorzystać w sposób korzystny ekonomicznie. W tym celu powstają m.in. technologie zanurzeniowe, o których nie tak dawno temu opowiadał nam Tomasz Wiśniewski z Pracowni Finansowej.


Okazuje się jednak, że nie każda duża kopalnia dba o tego typu rozwiązania, co jak się właśnie okazało może być fatalne w skutkach. Dość dosadnie przekonał się o tym norweski “górnik”, który może zostać wkrótce zmuszony do zamknięcia swojej kopalni.

Jego ‘zakład’ mieści się w byłej papierni na północ od Oslo. Przez wzgląd, iż pracuje w nim prawie 10 tys. komputerów, w ciągu tygodnia jest on w stanie wykopać BTC o równowartości kilku milionów koron norweskich. Tak potężne centrum obliczeniowe zużywa jednak niemal 40 MW energii. Mimo, że kopalnia wykorzystuje tylko i wyłącznie energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych, takich jak wiatr czy energia wodna, to jednak hałas wentylatorów niezbędnych do chłodzenia sprzętu zdaje się być nie do wytrzymania. Przekonali się o tym sąsiedzi, którzy pomimo panujących upałów zmuszeni zostali do pozostawiania zamkniętych okien. Dźwięk z fabryki dociera do nas 24 godziny na dobę. To lato to koszmar – przyznał Trond Gulesto, najbliższy sąsiad zakładu, w rozmowie z biznesową gazetą “Dagens Naeringsliv”.

Zobacz również: Pomimo spadku wartości, ilość górników BTC wciąż rośnie

Oburzenie sąsiadów było tak duże, że mimo, iż zakład działa zaledwie od wiosny, to właściciel już dostawał pogróżki, miał u siebie alarm bombowy, a jakby tego było mało, lokalne władze stwierdziły, że kopalnia nie ma wymaganych uprawnień i działa nielegalnie.

Stig Myrseth, dyrektor kopalni złożył już wnioski o brakujące pozwolenia i inwestuje w sprzęt redukujący hałas, dzięki któremu jego natężenie powinno obniżyć się z obecnych 60 decybeli do maksymalnie 45 decybeli. Mimo to, lokalne władze mogą teraz zażądać zaprzestania wydobywania kryptowalut i wyłączenia wszystkich urządzań. Byłby to ogromny cios, który dotknąłby nie tylko właściciela kopalni, lecz również inwestorów, którzy  dzierżawią od niego moc obliczeniową.


Przegląd wydarzeń i analiz ze świata kryptowalut powstaje przy współpracy z LUNO, globalną platformą walutową dzięki której kupowanie i przechowywanie cyfrowych walut, takich jak Bitcoin i Ethereum, jest bezpieczne i łatwe. Zapoznaj się z ofertą LUNO i już teraz rozpocznij handel na BTC i ETH!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułDo kieszeni prezesa Apple wpadnie $120 milionów
Następny artykułDuże giełdy kryptowalut tracą obroty na rzecz mniejszych oferujących altcoiny
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here