Naga MarketsW czasach, gdy traderzy z UE oczekują na ostateczną decyzję ESMA dot. ograniczenia dźwigni finansowej i proponowanego zakazu opcji binarnych, Norwegia, która nie jest członkiem Unii Europejskiej, podejmuje środki mające na celu stanowienie prawa przeciwko produktom inwestycyjnym wysokiego ryzyka.


Norweski Urząd Nadzoru Finansowego (Finanstilsynet) planuje wprowadzić ograniczenia w zakresie oferowania kontraktów CFD, jednocześnie zakazując jakiegokolwiek marketingu i oferowania opcji binarnych inwestorom detalicznym. Regulator opublikował dokument konsultacyjny, w którym przedstawiono zestaw proponowanych zmian w prawie norweskim w zakresie zapewnienia lepszej ochrony inwestorów przed produktami inwestycyjnymi wysokiego ryzyka.W dokumencie norweski organ nadzoru zauważa niedawne konsultacje przeprowadzone przez ESMA w sprawie nowych zasad dotyczących kontraktów CFD i opcji binarnych oferowanych klientom detalicznym. Biorąc pod uwagę, że Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ale ma członkostwo w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG), wszelkie decyzje podjęte w tym zakresie przez ESMA nie będą wiążące w Norwegii. Dopiero po włączeniu MiFIR do Porozumienia EOG decyzje takie mogą być wiążące.

Norwegia planuje wdrożyć przepisy krajowe zbliżone do propozycji ESMA

Norweski organ nadzoru proponuje, aby zakazać handlu opcjami binarnymi klientom nieprofesjonalnym w Norwegii. Osoba nadzorująca podkreśla, że ​​kilkakrotnie badała zagranicznych dostawców opcji binarnych, którzy oferowali handel OB bez odpowiednich licencji. Regulator zwraca uwagę, że podmioty te stosują agresywne metody marketingowe i nie dostarczają ostrzeżeń o ryzyku.

W przypadku kontraktów CFD zatrzymano ochronę konta przed saldem ujemnym, wystandaryzowane ostrzeżenia i ograniczenia dotyczące dźwigni. Zgodnie z propozycjami wymagany margines będzie wynosił od 3,33% do 20% wartości pozycji w zależności od bazowego składnika aktywów CFD.

W odniesieniu do swoich doświadczeń z dostawcami kontraktów CFD, regulator stwierdza, że ​​w ciągu ostatnich trzech lat przeprowadził kontrole sześciu spółek notowanych na rynku papierów wartościowych, których główna działalność obejmuje oferowanie usług obrotu kontraktami CFD. Poważne naruszenia prawa zostały ujawnione w kilku przypadkach, a cztery z sześciu firm w wyniku tych naruszeń utraciło swoje licencje. Naruszenia obejmowały marketing wprowadzający w błąd oraz niewystarczające informacje o ryzyku.

W ramach tych kontroli Finanstilsynet dokonał oceny wyników handlowych klientów biznesowych. Obliczenia obejmują około 1000 klientów handlujących kontraktami CFD w okresie od roku do dwóch lat. Finanstilsynet stwierdził, że 82% tych klientów straciło pieniądze. Biorąc pod uwagę te wyniki, regulator proponuje następujące ostrzeżenie, które powinno towarzyszyć wszelkim kampaniom marketingowym dot. oferowania kontraktów CFD:

“Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi, a inwestowanie w nie wiąże się z wysokim ryzykiem utraty pieniędzy. Od 74 do 89% nieprofesjonalnych klientów traci pieniądze, handlując tymi produktami. Musisz zastanowić się, czy rozumiesz, jak działają CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułJustin Bennett: Przełamanie linii trendu na NZDUSD, cel 0.7175
Następny artykułDolar się umacnia, górne ograniczenie konsolidacji na horyzoncie
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here