Naga Marketsflaga norwegii z górami w tle
Creative Commons
Autor: mroach

Norweski bank centralny (Norges Bank) prawdopodobnie będzie musiał ponownie podnieść swoją główną stopę procentową w marcu 2019, ponieważ przygotowuje kolejny krok w kierunku stopniowego odchodzenia od ekstremalnych bodźców polityki monetarnej, poinformowała instytucja w oświadczeniu po decyzji ws. stóp procentowych.


Stopy Norges Banku bez zmian, jastrzębi komentarz jednak wpływa na inwestorów

13 grudnia bank utrzymał oprocentowanie depozytów na poziomie 0,75 proc. Decydenci zasygnalizowali wcześniej, że będą musieli podwyższyć stopy procentowe w pierwszym kwartale, w którym spotkania zaplanowano na styczeń i marzec. Norges Bank powiedział w oświadczeniu, że “perspektywy i bilans ryzyka oznaczają stopniowy wzrost stóp procentowych w nadchodzących latach”.

Po ponad dwóch latach utrzymywania stóp procentowych na poziomie 0,5%, Norwegia zdecydowała się na ich podwyżkę we wrześniu do pułapu 0,75%, na którym utrzymuje się od tamtego momentu. Najnowsze komentarze Norges Banku sugerują jednak, że sytuacja wkrótce ulegnie zmianie:

Stopy procentowe Norwegii
Stopy procentowe Norges Banku na przestrzeni 10 lat. Źródło: Tradingeconomics.com

Norwegia będąca najbogatszą gospodarką Skandynawii i największym zachodnioeuropejskiej eksporterem ropy naftowej, odeszła od rekordowo niskich stóp procentowych szybciej niż banki centralne w Szwecji i strefie euro. Jest też jednym z trzech banków, który w trakcie dzisiejszej sesji podejmował decyzję w sprawie stóp – rynki poznały już oświadczenie SNB i cały czas czekają na EBC, który ma zakończyć program luzowania ilościowego.

Kurs korony norweskiej (NOK) zyskuj po decyzji banku, testuje jednak miesięczne minima

Korona norweska zyskała aż 0,4 proc. w stosunku do euro, po tym jak bank ogłosił swoją decyzję. Nie zmienia to jednak faktu, że NOK drugą sesję z rzędu testuje miesięczne minima wobec euro:

Kurs EUR NOK 13 grudnia
EUR/NOK D1

Cenie NOK z całą pewnością nie pomagają obecne spadki na rynkach ropy naftowej, które zdaniem gubernatora Norges Banku, Oysteina Olsena, mogą przełożyć się również na powolniejszy wzrost zarobków.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here