Naga MarketsKurs korony norweskiej (USD/NOK) wzrasta, gdy rząd zainwestuje 368 mld USD w zielony przemysłRząd Norwegii planuje wydać 3,6 miliarda koron norweskich (369 milionów dolarów) na inwestycje, aby uczynić swoją gospodarkę bardziej ekologiczną, gdy stopniowo wraca do normy po okresie zablokowania w skutek koronawirusa, oznajmił przedstawiciel rządu w piątek. Kurs pary USD/NOK systematycznie spada przebijając w tym tygodniu psychologiczny poziom 10,00.

Norwegia chce stać się bardziej eko

Kryzys, w którym teraz jesteśmy nie zmniejszył naszej potrzeby transformacji – zwiększył ją – powiedziała premier Erna Solberg na konferencji prasowej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Podczas gdy pół wieku produkcji ropy i gazu uczyniło Norwegię jednym z najbogatszych narodów na świecie, kraj ten chce przejść do gospodarki mniej zależnej od ropy i stworzyć więcej miejsca dla rozwoju innych, szczególnie bardziej ekologicznych gałęzi przemysłu.

flaga norwegii z górami w tle

Centroprawicowy mniejszościowy rząd wydobywający ropę i gaz w Norwegii stoi obecnie w obliczu negocjacji z partiami opozycyjnymi w sprawie treści pakietu. Enova, agencja państwowa wspierająca wysiłki firm na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, ma przekazać dodatkowe około 2 miliardów koron, a 1 miliard koron zostanie przeznaczone na projekty naukowe.

Rząd również podniósł przewidywane wydatki na 2020 rok z państwowego funduszu majątkowego o 5 miliardów koron do 424,6 miliardów koron w porównaniu z poprzednią prognozą opublikowaną 12 maja.

Potencjalnymi beneficjentami są firmy w zakresie energii wodorowej, technologii akumulatorów, morskie farmy wiatrowe oraz dotychczasowe wysiłki na rzecz ograniczenia zanieczyszczenia w przemyśle żeglugowym.

Tymczasowa redukcja emisji w wyniku mniejszej aktywności nie zmienia długoterminowego wyzwania – napisał norweski rząd w dokumencie strategicznym.

Oficjalna dokumentacja jest trzecią ważną inicjatywą rządu mającą na celu ożywienie gospodarki po zastosowaniu shut-downu 12 marca w celu zwalczania pandemii COVID-19. W ostatnich tygodniach Norwegia zniosła wiele ograniczeń dotyczących koronawirusa i pozwoli na niektóre transgraniczne podróże służbowe od 1 czerwca.

Korona norweska (USD/NOK) zyskuje drugi tydzień z rzędu

Notowania pary walutowej USD/NOK kontynuują spadek z zeszłego tygodnia przebijając psychologiczny poziom 10,00. Zamknięcie poniżej tego poziomu otwiera drogę do marcowego dołka 9,18. Dopiero pokonanie tego poziomu wyhamuje presję kupujących, która utworzyła potężny impuls wzrostowy na początku marca. Z drugiej strony dopiero ponowny wzrost powyżej 10,00 oraz pokonanie lokalnego szczytu 10,80 przywróci siłę popytu.

Kurs USDNOK na interwale dziennym, tradingview
Kurs USDNOK na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here