Naga Markets

Northland Power liczy na współpracę z PKN Orlen przy kolejnych farmach offshore - wywiadSzczecin, 14.10.2022 (ISBnews) – Northland Power “bardzo chciałby” współpracować z PKN Orlen przy kolejnych projektach morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim, poinformował ISBnews prezes Northland Power Mike Crawley.

“Współpraca z PKN Orlen przy realizacji projektu Baltic Power to jedno z najbardziej udanych partnerstw, jakie kiedykolwiek zawarliśmy, oparte na pełnym wzajemnym zaufaniu i zrozumieniu. Bardzo chcielibyśmy zrealizować razem więcej podobnych projektów” – powiedział Crawley w rozmowie z ISBnews.

Nie chciał jednak spekulować co do tego, ile kolejnych wspólnych przedsięwzięć jest realne. “Zobaczymy” – dodał tylko.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek mówił niedawno, że PKN Orlen samodzielnie wystąpił o 11 nowych obszarów koncesyjnych pod budowę kolejnych morskich farm wiatrowych na Bałtyku, ale jest oczywiste, że nie będzie w stanie zrealizować wszystkich tych inwestycji samodzielnie i będzie poszukiwał współpracy z zewnętrznymi partnerami.

Northland Power to partner PKN Orlen przy realizacji pierwszej morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku o mocy do 1,2 GW, która ma powstać do 2026 roku niedaleko Łeby. W spółce Baltic Power kanadyjska grupa ma 49% udziałów.

Northland Power, zaliczany do grona 10 największych na świecie firm działających w obszarze morskiej energetyki wiatrowej jest kanadyjskim deweloperem, właścicielem i operatorem morskich elektrowni wiatrowych działających w Europie, a także projektów realizowanych obecnie w Azji. Moce zainstalowane w morskiej energetyce wiatrowej spółki wynoszą niemal 1,2 GW, a składają się na nie trzy farmy zlokalizowane w Europie na Morzu Północnym: Gemini (600 MW), Nordsee One (332 MW) oraz Deutsche Bucht (252 MW).

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Piotr Apanowicz

XTB

(ISBnews)Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułBinance uruchamia fundusz pożyczkowy o wartości 500 mln USD dla górników bitcoina
Następny artykułPrognoza ceny ropy: wzrost jest bardziej prawdopodobny niż spadek, twierdzi RBC
isbnews agencja informacyjna
Agencja informacyjna ISBnews została założona przez dziennikarzy byłej agencji Internet Securities Businesswire, należącej do Euromoney Polska. Pod adresem portal.isbnews.pl prowadzimy serwis działający w czasie rzeczywistym, dostarczający informacje ekonomiczne dla inwestorów (zarówno instytucjonalnych, jak i indywidualnych). ISBnews Informacyjny Serwis Biznesowy w formie spółki dziennikarskiej funkcjonuje od 1 października 2012 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here