Naga MarketsCreative Commons
Autor: mroach

Czwartkowa sesja obfituje w dane makroekonomiczne z USA. Jak co tydzień zostanie opublikowana liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych. Poznamy także wrześniowy odczyt indeksu Fed z Filadelfii, który zgodnie z konsensusem rynkowym powinien potwierdzić wzrost aktywności firm w tym rejonie.

Ponadto zostanie opublikowana liczba sprzedanych domów na rynku wtórnym oraz indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board. Dzisiejsze publikacje z gospodarki amerykańskiej nie zmienią oczekiwań rynku odnośnie zmiany kosztu pieniądza w USA we wrześniu. Przyszłotygodniowa podwyżka stóp procentowych o 25pb na bazie kontraktów Fed Fund Futures jest wyceniana na chwilę obecna z prawdopodobieństwem bliskim 95%. Ponadto warto zwrócić uwagę na wieczorne wystąpienie głównego ekonomisty EBC -Petera Praet’a, który będzie mówił o wyzwaniach stojących przed normalizacją polityki pieniężnej. Opublikowane dziś minutki z wrześniowego posiedzenia RPP nie powinny wnieść nowego jeśli chodzi o perspektywy polityki monetarnej w Polsce w najbliższych miesiącach.

Decyzją banku centralnego w Szwajcarii (SNB) stopy procentowe zostały utrzymane na niezmienionym poziomie a bank zapewnił, że pozostanie aktyny na rynku finansowym jeśli zajdzie taka potrzeba (brak stabilnej sytuacji na rynku walutowym). Głównymi czynnikami ryzyka zdaniem SNB pozostaje niepewność polityczna i protekcjonizm gospodarczy. Z kolei zgodnie z konsensusem rynkowym bank centralny w Norwegii (Norges Bank) zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych o 0,25% ze względu na kontynuowaną poprawę sytuacji gospodarczej i inflację bazową pozostającą blisko celu. Tym samym po raz pierwszy od 2011 nastąpił wzrost kosztu pieniądza. Zdaniem banku perspektywy dla koniunktury i zbilansowane ryzyka dają zielone światło do dalszych stopniowych podwyżek stóp procentowych, z czego kolejna może nastąpić już w pierwszym kwartale 2019 roku.

W centrum zainteresowania inwestorów pozostaje funt. Agencje prasowe informują, że negocjacje w sprawie Brexit’u znalazły się w impasie, jednakże to jak na razie nie przeszkadza GBP w umocnieniu. Dodatkowo wsparciem dla waluty brytyjskiej pozostaje publikacja danych o sprzedaży detalicznej, które pozytywnie zaskoczyły. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 0,3% m/m i o 3,3% r/r powyżej oczekiwań rynkowych odpowiednio na poziomie -0,2% m/m i 2,3% r/r. Notowania GBP/USD oscylują dziś w rejonie wczorajszych maksimów lokalnych i kierują się w okolice 200-okresowej średniej EMA w skali dziennej, która wyznacza silny opór w rejonie 1,3270.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here