Naga MarketsPoczątek tygodnia jak zwykle przyniósł sporą dawkę rekomendacji tradingowych przygotowanych przez największe banki dla swoich klientów. W poniższym tekście przypatrzymy się prognozom starszej analityk Nordea Markets – Aureliji Augulyte.

„Draghi’emu się udało. Silna korekta na EUR/USD nie odwróciła trendu, jednak ważne poziomy wsparcia są coraz bliżej…”

Kiedy ostatni raz słyszeliśmy o tym, ze silny dolar amerykański leży w najlepszym interesie USA? Ponieważ… mowa tu o czymś, co w przeciwieństwie do Draghi’ego, Trichet zastosował kilka lat temu, aby opanować siłę wspólnej waluty. Tym razem jest inaczej: EUR/USD na niższych poziomach, jego wzrosty są zdecydowanie wolniejsze – dodając do tego obecną inflację i dane eksportowe, silny dolar nie leży już w najlepszym interesie Amerykanów.

„Słowa znaczą więcej od czynów”

Prezesowi Draghi’emu udało się dokonać rzeczy naprawdę niezwykłej. Bez obcinania stóp procentowych i podejmowania jakichkolwiek decyzji doprowadził do spadku peryferyjnych rentowności o około 10 punktów bazowych.

EUR/USD na sześć pipsów od celu, nagle odwraca się i znajduje zaledwie 15 pipsów powyżej wsparcia na 1.3730. Parametry pozostają niezmienne jak w zeszłym tygodniu, para walutowa bowiem cały czas znajduje się blisko linii trenu oraz wsparcia 100-dniowej średniej kroczącej. Nordea przemawia tutaj za ponownym kupnem EUR/USD. Rynki najprawdopodobniej strawiły już prognozy mówiące o cięciu stóp w kwietniu. Zdaniem Aureliji Augulyte jakiekolwiek cięcia – jeżeli w ogóle będą miały miejsce – nie powinny wyraźnie zmienić dotychczasowych zasad gry.

„Pogarszający się wzrost gospodarczy w skali globalnej pociągnie EUR/USD w dół”

O ile Nordea bardzo silnie przemawia za powyższym stwierdzeniem, to na jego realizację będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Dane dotyczące europejskiego przemysłu okazały się w zeszłym tygodniu dosyć słabe – są jednak niestabilne i niezgodne z lepszymi odczytami wynikającymi z badań i ankiet. Zarówno Chiny jak i Ameryka zwiększą swoją dynamikę w drugim kwartale. Jak na razie europejskie wskaźniki (M1, chiński PMI nowych zamówień, itd.) sugerują stopniowe zmiękczanie – nie nagłe spadki, ale drobne osunięcia. W tym miesiącu powinniśmy skupić się na europejskim PKB w Q1 – Nordea prognozuje 0,4% kw./kw. lub 1,6% w ujęciu rocznym.

„Presja wzrostowa nie pomaga JPY. Rentowność papierów wartościowych USA oraz japońskie udziały w dół”

Nordea spodziewa się bardzo silnego raportu PKB za pierwszy kwartał tego roku (przed podwyżką stawki podatku VAT) – rynek skupi się jednak bardziej na przewidywaniu tego, jak głębokie okażą się osunięcia w drugim kwartale. Jak na razie wskaźniki ankietowe okazują się rozczarowujące. Zaufanie konsumentów spadło już wcześniej – nowe odczyty w tym tygodniu (ponownie niskie?) z całą pewnością nie poprawią sytuacji. Rozczarowujące dane makro podważają zaufanie do Abenomii i umieszczają JPY pod silną presją wzrostu. Jednak krótkoterminowy USD/JPY znalazł po raz kolejny wsparcie w okolicach 101.50 – co prawda wzrost udziałów w tym tygodniu powinien delikatnie podnieść parę – jednak przebicie poziomu 101.50 bardzo szybko pociągnie dolara do jena w wartości dwucyfrowe.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here