Naga MarketsWe wczorajszej nocie tradingowej przygotowanej na rozpoczynający się tydzień, starsza analityk Nordea Markets – Aurelija Augfulyte – podzieliła się z nami krótkoterminowymi prognozami dla rynku Forex.

„Cóż za ironia. Rentowność 10-letnich obligacji amerykańskich poniżej progu 2,5% jest na coraz lepszej drodze, aby znaleźć się na poziomach z zeszłorocznego szoku taperingowego. Pokonanie zakresu 2,6-2,8%, w którym rentowność dziesięciolatków obecnie się znajdowała, będzie teraz jednym z kluczowych czynników ciągnących EUR/USD w dół.”

Zdaniem Aureliji Augulyte było to jak najbardziej do przewidzenia. Spadek rentowności amerykańskich oraz globalnych papierów dłużnych jest oznaką, że ożywienie gospodarki w USA oraz w Chinach nadal nie jest tak silne jak przewidywano na początku 2014 roku. Analityk Nordea Markets zwraca uwagę na PKB gospodarek wschodzących po pierwszym kwartale bieżącego roku – w skali rocznej wzrost wyniósł poniżej 1% co było sporym, negatywnym zaskoczeniem. Dodając do tego odczyty PKB z USA i z Chin poniżej oczekiwań – na krajowych rynkach zmalała dynamika branży mieszkaniowej – otrzymujemy gotowy przepis obecnych spadków EUR/USD.

„Dlaczego EUR/USD jest tak ważne dla Chin? Moim zdaniem dlatego, że ECB zaczęło mocniej skupiać się na tej parze w momencie słabnięcia CNY. Nic dziwnego – CNY jest walutą jednego z największych partnerów handlowych (18,7% ogólnej wagi efektywnego indeksu EUR). Słabnący juan może zagrać konkurencyjności strefy euro. Co więcej Chiny są kluczowym czynnikiem globalnego wzrostu gospodarczego (około 30-40%), odpowiadając jednocześnie za ożywienie gospodarki na Starym Kontynencie. W tym tygodniu publikowane będą odczyty chińskiego PMI – istnieje cień szansy, że wskażą niewielki wzrost.”

Zdaniem Nordea Markets poziom 1.3730 na EUR/USD był niezwykle ważny. Jego pokonanie otwiera drogę do następnego silnego wsparcia znajdującego się na 1.3630 (200-dniowa średnia kroczącą). Wszystko wskazuje na to, że dolar nadal będzie się osłabiać i jest silnie rozciągnięty: amerykańskie indeksy DXY i DJ uderzają o wielomiesięczne kanały oporu. Nordea zaleca powrócenie do długiego pozycjonowania EUR/USD kiedy znajdzie się ponownie powyżej 1.3730 (77% szans w przeciągu najbliższych 2 tygodni) i rozważenie shortów jedynie poniżej poziomu 1.3620 (co będzie miało miejsce gdy Chiny mocno zawiodą, 10-letnia rentowność obligacji zacznie zmierzać w stronę poziomów 2,2% lub niższych, itd.) W tym tygodniu publikowane jest również europejskie PMI – jak do tej pory wskaźniki sugerowały bardzo płaskie odczyty lub niewielkie spadki – nie powinno być to więc większym problemem.

W kolejnych dniach warto zwrócić uwagę na funta szterlinga – z powodu odczytów inflacyjnych. Wskaźniki mówią o niezmiennej lub delikatnie wyższej wartości niż 1,6% r/r z zeszłego miesiąca. Konsensus został podniesiony, więc warto uważać:

„Wzrost płac w zeszłym tygodniu był sporym rozczarowaniem. Ostatni raport inflacyjny BoE posiadał mocno gołębi charakter. GBP/USD co prawda było w stanie złapać wsparcie we wzrostowym kanale, jednak wygląda słabo w porównaniu z innymi majorsami. Brak zmian w dotychczasowym nastawieniu – krótkie pozycje na parach z CAD i SEK jak najbardziej widziane” – podsumowuje analityk Nordea Markets.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here