Naga MarketsKurs dolara może słabnąć przez wzrost płynności USD - uważa NordeaPłynność dolara amerykańskiego wzrośnie, gdy Departament Skarbu zacznie korzystać z sald gotówkowych. Kurs USD będzie prawdopodobnie bardziej podatny. Tymczasem, dolar w koszyku walut ind eksu DXY utrzymuje się ponad 91,00 i zmierza do 100-dniowej średniej.

  • Departament Skarbu USA będzie prawdopodobnie korzystał ze swoich środków pieniężnych
  • Wzrost płynności w pierwszej połowie 2021 r. może skończyć się na około 1,6-1,8 bln
  • Wyższa płynność może w II poł. roku pobudzić ryzykowne aktywa i osłabić USD

Kurs dolara może się osłabić przez wzrost płynności

Po ogłoszeniu przez Ministerstwo Skarbu w tym tygodniu niższej emisji długu, Nordea Bank spodziewa się, że Skarb Państwa będzie korzystał ze swoich środków pieniężnych, co zwiększy płynność.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Całkowity wzrost płynności w pierwszej połowie 2021 r. może skończyć się na około 1,6-1,8 bln – (prawie) bez historycznego precedensu – zauważa Nordea.

Tak duży wzrost płynności miałby tendencję do pobudzania ryzykownych aktywów i osłabiania dolara od drugiego kwartału tego roku.

Według banku Nordea, Departament Skarbu USA spodziewa się pożyczki w tym kwartale w wysokości 274 miliardów dolarów i tylko 95 miliardów w drugim kwartale, czyli znacznie mniej niż faktycznie zapotrzebowanie na finansowanie.

Nie będzie spowolnienia w wydatkach, co oznacza, że ​​do ich sfinansowania Skarb Państwa będzie musiał wykorzystać środki pieniężne znajdujące się na koncie Treasury General Account (TGA).

– Szacujemy, że w ciągu najbliższych dwóch kwartałów zapotrzebowanie na finansowanie wyniesie > 1400 mld USD, co oznacza, że ​​konto gotówkowe będzie niższe o ponad 1000 mld USD – przewiduje Nordea.

To osuszenie TGA będzie miało istotny wpływ na szerszą płynność w systemie finansowym.

– To z kolei oznacza, że ​​konto gotówkowe będzie wykorzystywane do wydawania pieniędzy, co ostatecznie jest sygnałem, że dolary zaparkowane na koncie Skarbu Państwa w Rezerwie Federalnej będą mogły wpływać do komercyjnego systemu bankowego – wnioskuje Nordea.

fpmarkets

Oczywiście w grę wchodzi wiele innych czynników, ale tak duży wzrost płynności będzie miał potencjalnie ważne konsekwencje, zwłaszcza jeśli Rezerwa Federalna będzie nadal skupować obligacje w obecnym tempie 120 mld USD miesięcznie.

Nordea szacuje, że płynność w USA może wzrosnąć o co najmniej 1,6 bln USD w pierwszej połowie 2021 r. Ceny aktywów, takich jak akcje, zwykle osiągają dobre wyniki, a dolar amerykański traci na wartości w stosunku do innych głównych walut, zwłaszcza euro. Warto jednak mieć na uwadze, że występuje też efekt opóźnienia, a zatem ogromny wzrost płynności mógłby przyczynić się do umocnienia notowań EUR/USD w II kw. br.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs dolara online | kursu funta | ceny ropy wti | giełda lotos | akcje pgnig cena aktualna | komentarze gieldowe |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here