Naga MarketsJuż o godzinie 14:30 rynki poznają wyniki raportu z amerykańskiego rynku pracy, a wraz z nimi rezultaty zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP). Majowy odczyt jest o tyle szczególny, że może mieć bezpośredni wpływ na decyzję Rezerwy Federalnej w sprawie czerwcowej podwyżki stóp procentowych. Publikacja do śledzenia poprzez kanał Rynki na Żywo!


SEB

Modelowy wskaźnik SEB sugeruje przyrost zatrudnienia o 150 tysięcy oraz spadek stopy bezrobocia do poziomu 4.9%. W zakresie inflacji zarobkowej analitycy banku spodziewają się utrzymania dynamiki na poziomie 0.3% oraz wzrostu średnich zarobków godzinowych do 3.5% pod koniec roku w ujęciu r/r – przy założeniu, że obecne tempo inflacji zarobków utrzyma się na niezmiennych poziomach.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dodatkowo zdaniem SEB sam raport z rynku pracy nie będzie miał tak dużego znaczenia na decyzję FED w sprawie podwyżki stóp procentowych w czerwcu. Zdecydowanie istotniejsze ma się okazać wystąpienie Janet Yellen w Filadelfii, zaplanowane na 6 czerwca.

Bank of America Merill Lynch

Zdaniem BofA ML odczyt NFP uplasuje się na poziomie 160 tysięcy, co przy trzymiesięcznej średniej wysokości 200 tysięcy będzie zdecydowanym pogorszeniem wyników. Wpływ na to ma mieć przede wszystkim kontynuowany strajk pracowników Verizona.

Pozytywnym zaskoczeniem może okazać się jednak rewizja wyników kwietniowych – które również plasowały się wyraźnie poniżej progu dwustu tysięcy nowych etatów. W związku ze spokojniejszą dynamiką wzrostu zatrudnienia, stopa procentowa powinna utrzymać się na poziomie 5.0%

W zakresie średnich zarobków godzinowych Bank of America prognozuje 0.2% m/m w maju, spodziewając się delikatne osunięcia w stosunku do wyników czerwcowych. W związku z tym stopa roczna utrzymałaby się na niezmienionym poziomie 2.5%.

Barclays

Analitycy Barclays sądzą, że NFP wyniesie +150 tysięcy etatów – z tego 145 tysięcy w sektorze prywatnym i 5 w sektorze rządowym. Strajk Verizona doprowadził do odchudzenia majowej publikacji o około 35 tysięcy (zgodnie z prognozami Barclays).

Stopa bezrobocia powinna się jednak osunąć do poziomu 4.9%, natomiast średnie zarobki godzinowe spowolnią, a dynamika uplasuje się na poziomie +0.1%.

Przypominamy, że do godziny 14:00 można podawać swoje typy w konkursie XM. Osoba, która poda wynik dzisiejszego NFP – lub będzie najbliżej – otrzyma 1000USD na swój rachunek handlowy!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

  1. Brawo specjaliści, Ja sądzę każdy z tych kto przygotowywał te prognozy kończył jedną z 10 najbardziej prestiżowych uczelni i zarabia na pewno powyżej 300tyś dolarów rocznie. Powodzenia chłopaki!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here