Naga MarketsPomimo różnic w stopach procentowych względem dolara, które zwiększają się stopniowo na niekorzyść euro, EUR/USD dochodzi do poziomu 1.38. Wielkimi krokami zbliżamy się do kolejnego, marcowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego zaplanowanego na przyszły tydzień. Kluczą kwestią jest, czy Rada EBC sprezentuje nam iście gołębią niespodziankę, co mogłoby wywołać gwałtowne spadki eurowaluty.

Analitcy Nomura uważają, że istnieje spora szansa na przedstawienie przez Europejski Bank Centralny propozycji dużych zmian. Pytanie brzmi jednak, jak mocno odbiją się one na cenie EUR.

Te artykuły również Cię zainteresują
„Brak sterylizacji płynności w ramach programu SMP (Securities Market Programme) oraz rozbudowane Instrukcje Wyprzedzające najprawdopodobniej nie zachwieją krzywą stóp procentowych lub EUR w zbyt dużym stopniu. O wiele większą moc sprawczą posiadałoby wprowadzenie ujemnych stóp depozytowych – taki scenariusz wydaje się jednak mało prawdopodobny” – stwierdzają przedstawiciele Nomury.

Nie możemy oczywiście wykluczać braku działań ze strony Rady lub przesunięcia ich w czasie po raz kolejny. Takie rozwiązanie na pewno wsparło by euro (przynajmniej w ujęciu krótkoterminowym) – biorąc pod uwagę obecne wyceny kursów forward.

„W związku z tym, nie mamy powodów do prognozowania (stosunek zysku do ryzyka) opłacalności przejścia na krótkie pozycjonowanie na EUR przed lub zaraz po marcowym spotkaniu EBC. Na razie, obecne wpływy kapitałowe do strefy euro pozostają na niezmienionym, silnym poziomie. To właśnie dzięki temu cały czas udaje się uniknąć większych spadków EUR (nawet pomimo różnic stóp procentowych przesuwających się na niekorzyść europejskiej waluty)” – podsumowuje Nomura.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here