Naga Marketsnomura-logo

Wczorajsza decyzja Reserve Bank of New Zealand nikogo nie zaskoczyła. Rynek oczekiwał tej obniżki a decyzja RBNZ wydawała się jedynie formalnością. Nomura w swoim komentarzu rynkowym stwierdza jednak, że jeszcze nie usłyszeliśmy od członków banku centralnego Nowej Zelandii ostatniego słowa. Czy czeka nas kolejna obniżka na następnym posiedzeniu RBNZ?


Oświadczenie RBNZ w sprawie wczorajszej obniżki o 25 pb. poziomu oficjalnej stopy procentowej (z 3,00 do 2,75%) było jednoznaczne:

“Redukcja poziomu oficjalnej stopy depozytowej Nowej Zelandii jest uwarunkowana spowolnieniem globalnej gospodarki i potrzebą utrzymania przyszłego średniego poziomu inflacji blisko ustalonego celu inflacyjnego na poziomie 2%.”

Wczorajsze oświadczenie jest mniej więcej zgodne z naszymi oczekiwaniami – czytamy w komentarzu – jednak biorąc pod uwagę reakcję rynku, wygląda na to, że było bardziej gołębie niż rynek zakładał. Nomura przywołuje również komentarze członków RBNZ, którzy stwierdzili, że dalsze obniżki poziomu stóp procentowych w przyszłości są prawdopodobne. Według analityków holdingu komentarze pojawiły się po wcześniejszej rewizji prognoz dotyczących wzrostu gospodarczego Nowej Zelandii. Wciąż utrzymujące się niskie ceny na rynku surowcowym źle wpływają na kondycję gospodarki wyspy – zaznaczają.

Biorąc pod uwagę fakt, że RBNZ nadal oczekuje dalszej deprecjacji NZD, zmiana w wymowie ostatniego oświadczenia może wskazywać na to, że potrzebna jest kolejna, mniejsza niż w czerwcu,  obniżka oprocentowania. W związku z tym Nomura przewiduje, że do końca bieżącego roku RBNZ jeszcze raz obetnie stopę depozytową – docelowo do 2,5%. Termin wprowadzenia zmian zależy od spływających z gospodarki Nowej Zelandii danych.

Więcej rekomendacji oraz informacji na temat pozycji dużych graczy można znaleźć na stronie eFXplus.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here