Naga Marketsnomura-logoWedług ostatnich danych ADP, amerykański sektor prywatny zapewnił w grudniu dodatkowe 153 tysiące miejsc pracy. Zauważalnie poniżej rynkowych prognoz, choć w związku z słabymi danymi płynącymi do nas z sektora produkcyjnego można było się tego spodziewać – przekonują analitycy Nomura. Czy dzisiejsze non-farming payrolls zaskoczą rynek i czy w końcu spadkowa tendencja dolara zostanie zatrzymana?


Szacunki ADP zakładają spadek we wszytskich trzech subsektorach payrollsów, mimo to nie okazały się one wystarczająco niskie, by wpłynąć na nasze prognozy prywatnych payrollsów – czytamy w dzisiejszej publikacji Nomura. Analitycy japońskiego holdingu finansowego celują w sprawiedliwy poziom 170 tys. nowych miejsc pracy.

Szacunki Nomury wydają się być potwierdzone przez ostatnie dane dotyczące liczby złożonych wniosków o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych (initial jobless claims). W ostatnim tygodniu grudnia liczba ta spadła o 28 tysięcy do poziomu 235 tys. Całkowita liczba claimsów pod koniec zeszłego roku znalazła się na stabilnym poziomie 2112 tys. Grudniowe dane potwierdzają dobrą kondycję amerykańskiego rynku pracy, a Nomura oczekuje dalszej poprawy i utrzymania trendu spadkowego w liczbie złożonych wniosków.

Otrzymuj komentarze makroekonomiczne największych banków na swój adres email – odbierz darmowy okres próbny usługi FxWatcher i wykorzystaj przewagę na rynku!

Szacunki dotyczące dzisiejszych non-farming payrolls wydają się być odpowiednie. Analitycy Nomura oczekują stabilnego wzrostu zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym o dodatkowe 175 tys. w grudniu. Za zdecydowaną większość nowych miejsc pracy (170 tysięcy) odpowiedzialny będzie sektor prywatny. Reszta, czyli 5 tysięcy powinna zostać zapewniona przez sektor publiczny.

Okolice 1,06 oraz znajdujące się w pobliżu zniesienie 88,6 skutecznie powstrzymuje dalsze wzrosty EUR/USD. W przypadku pozytywnej niespodzianki ze strony dzisiejszych NFP, prawdopodobieństwo powrotu niedźwiedzi na wykres pary jest wysokie.
Okolice 1,06 oraz znajdujące się w pobliżu zniesienie 88,6 skutecznie powstrzymuje dalsze wzrosty EUR/USD. W przypadku pozytywnej niespodzianki ze strony dzisiejszych NFP, prawdopodobieństwo powrotu niedźwiedzi na wykres pary jest wysokie.

Zbliżające się wyniki ankiet przeprowadzonych wśród przedsiębiorców oraz konsumentów powinny wykazać poprawę optymizmu na amerykańskim rynku. Mimo wszystko oczekujemy niewielkiego wzrostu stopy bezrobocia do poziomu 4,7% po listopadowym spadku do 4,6%. Wpływ powrotu dotychczas bezrobotnych na rynek pracy będzie odzwierciedlony w przyszłych odczytach, które w kolejnych miesiącach 2017 powinny być coraz lepsze. Dynamika wzrostów będzie natomiast spadała, z racji coraz pełniejszego poziomu zatrudnienia w Stanach.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here