Naga MarketsWedług najnowszej analizy Nomura Holdings Inc, japońskiego holdingu finansowego, siedem krajów rynków wschodzących zagrożonych jest kryzysem kursowym. Lista ta obejmuje m.in Argentynę, Turcję, a także Pakistan i RPA.


Nawet siedem gospodarek rynków wschodzących, w tym Sri Lanka i RPA, jest zagrożonych kryzysem kursowym, jak wynika z danych opublikowanych przez japońskiego giganta finansowego. Inwestorzy obawiają się dalszych eskalacji niedawnych kryzysów walutowych w Turcji i Argentynie, które nadal trwają.

Indeks, który według Nomury stanowi “systemem wczesnego ostrzegania” (zwany również “Indeksem Damoklesa”) skupia zmienne finansowe i makroekonomiczne. Model ten analizuje szereg czynników, w tym rezerwy walutowe, poziom zadłużenia, stopy procentowe oraz pokrycie importu kraju. Finalnie, system przyznaje poszczególnym krajom punkty od zera do 200. Wynik powyżej 100 wskazuje na podatność na kryzys kursowy w ciągu najbliższych 12 miesięcy, podczas gdy odczyt powyżej 150 punktów oznacza możliwość wybuchu kryzysu w każdej chwili. Według analityków przewidział on dwie trzecie z 54 kryzysów walutowych w krajach rozwijających się od 1996 roku

Zobacz również: Kryzys w Turcji znów w centrum uwagi – lira ponownie traci

W chwili obecnej według japońskiego holdingu finansowego, Sri Lanka znajduje się na liście najbardziej zagrożonych krajów wybuchem kryzysu, otrzymując wynik powyżej 175 punktów, za nią plasują się Republika Południowej Afryki z wynikiem 143 oraz Argentyna, której indeks przyznał 140 punktów. Następne kraje w kolejności to: Pakistan (136), Egipt (111), Turcja (104) oraz Ukraina (100).

Warto wspomnieć, że Sri Lanka mająca najgorsze odczyty wciąż boryka się z dużymi problemami gospodarczymi. Jak piszą analitycy Nomury: “W przypadku niskich rezerw walutowych i stosunkowo wysokiego zadłużenia zagranicznego (160 mld USD) potrzeby refinansowania są duże. Stabilność polityczna również pozostaje tutaj problemem“.

Może Cię zainteresować: Po dziesięciu latach czas na kolejny kryzys finansowy. Tym razem w RPA

Jak zostało już wspomniane, inwestorzy koncentrują aktualnie się na prawdopodobieństwie wystąpienia kolejnego wybuchu kryzysu walutowego wśród gospodarek rynków wchodzących, będącego eskalacją już istniejących kryzysów. “Jednak jak wykazał indeks Damoklesa, nie powinniśmy oceniać wszystkich gospodarek wschodzących jednakowo. Wiele z nich jest jeszcze dalekich od poziomów alarmowych” – wskazują analitycy banku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułCitigroup oferuje nowy produkt krypto dla inwestorów
Następny artykułDM BOŚ obniża cenę docelową dla Agory
Od roku 2012 działa jako Trader na rynku OTC/FX jako daytrader. Założyciel Klubu Inwestora „New Vision Trading” (dawniej Trading Club Szczecin) w roku 2016 i działającą w formie grupy facebookowej oraz czatu dla inwestorów do dziś. Prelegent wielu paneli dyskusyjnych nt. rynków finansowych. Twórca autorskiej strategii "PSV" - podejścia do inwestycji krótkoterminowych (2016/2017). Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i trafność analiz, które wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016 oraz kolejną nominacją za rok 2018.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here