Naga MarketsNokia i Polkomtel wspólnie wdrażają usługi 5G w PolsceNokia uruchomiła usługi 5G dla Polkomtela, operatora sieci Plus, na obszarze Warszawy, a także w największych miastach we wschodniej części kraju, podała firma. Zakres współpracy obu firm obejmuje m.in. wdrożenie sieci nowej generacji na bazie istniejącej infrastruktury LTE Nokia AirScale.

Nokia i Polkomtel z nową usługą w swojej ofercie

“Uruchomiona w czwartym kwartale 2020 r. usługa jest elementem rozpoczętego w maju 2020 r. procesu budowy ogólnopolskiej sieci 5G Plusa, który będzie kontynuowany w nadchodzących miesiącach. Nokia dostarczyła polskiemu operatorowi rozwiązania radiowe 5G z oferty AirScale przeznaczone do użytku zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Dzięki nim operator sieci Plus jest w stanie zapewnić swoim abonentom najwyższej klasy łączność przy jednoczesnej maksymalnej redukcji opóźnień, a także zmniejszyć stopień złożoności infrastruktury sieciowej oraz zwiększyć efektywność kosztową” – czytamy w komunikacie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Polkomtel wykorzystał pasmo TDD 2600 MHz do wdrożenia usług 5G przed planowaną na przyszły rok aukcją częstotliwości 3,5 GHz. Pierwsze wdrożenie polega na zastosowaniu na szeroką skalę rozwiązania Nokia 5G AirScale Compact RRH, które umożliwi operatorowi budowanie sieci z optymalną wydajnością w gęstych obszarach miejskich lub w pomieszczeniach. Jest to innowacyjny sposób na zapewnienie odpowiedniej wielkości komórek, co pozwala zarządzać kosztami i zapewnić wymaganą pojemność sieci, podano także.

Nokia zaopatruje Polkomtel w systemy sieciowe już od 1996 roku; najpierw sieć 2G i 3G, a następnie 4G. Umowa jest więc kontynuacją wieloletniej, owocnej współpracy obu firm. Polkomtel to jeden z najbardziej innowacyjnych operatorów w Polsce, który już w 2011 roku rozpoczął wdrożenie sieci LTE, jako jeden z pierwszych na świecie, dodano również.

“Plus znajduje się w gronie liderów, jeśli chodzi o wdrażanie najbardziej innowacyjnych technologii w Polsce i jesteśmy dumni z tego, że jako pierwszy operator komórkowy w kraju w maju tego roku uruchomiliśmy usługi 5G oraz zapewniliśmy naszym abonentom najlepsze wrażenia wynikające z zastosowania tej technologii. Nokia jest naszym wieloletnim partnerem i cieszymy się, że mamy możliwość współpracy również przy budowie najszybszej sieci 5G w Polsce” – powiedział członek zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtel Jacek Felczykowski, cytowany w komunikacie.

“Czujemy się wyróżnieni tym, że możemy kontynuować naszą wieloletnią współpracę z Polkomtelem przy okazji pracy nad siecią 5G. Modernizacja istniejącej infrastruktury Nokii pod kątem usług 5G była stosunkowo prostym procesem i umożliwiła Polkomtelowi zwiększenie dostępności usług 5G dla swoich klientów. Z niecierpliwością czekam na pozytywny wpływ sieci nowej generacji w Polsce oraz rozwój, jaki umożliwi” – dodał account director w Nokia Marcin Guzy.

Cyfrowy Polsat i Polkomtel tworzą zintegrowaną grupę medialno-telekomunikacyjną kontrolowaną przez Zygmunta Solorza-Żaka. Akcje Cyfrowego Polsatu są notowane na GPW od 2008 r.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here