Naga MarketsKursy walut. Korona norweska odbije po słabym maju względem euro i dolara?Korona norweska była najgorzej radzącą sobie walutą G10 w tym miesiącu, spadając o -0,6% w stosunku do dolara amerykańskiego, tracąc również względem euro. Jednak analitycy MUFG są zdania, że kurs NOK znajdzie pole do odbicia oraz odrobienia części strat zostawiając w tyle za sobą obecne, niedowartościowane poziomy.

Kurs dolara i euro odbija do korony norweskiej. NOK ma jednak odrabiać straty

NOK to jedyna waluta z grupy G10, która w tym miesiącu osłabiła się w stosunku do dolara amerykańskiego. EUR/NOK wzrósł z powrotem powyżej poziomu 10,200, po tym jak w ostatnich miesiącach nie udało mu się przebić poniżej wsparcia na poziomie 10,000.

Te artykuły również Cię zainteresują
Nie było wyraźnego powodu do ruchu w dół, co może odzwierciedlać pewne rozczarowanie i korektę pozycji, że korona nie zdołała poprawić swojej kondycji. Główne czynniki fundamentalne przemawiające za umocnieniem korony również nieco złagodniały. Cena ropy Brent konsoliduje się na poziomie nieco poniżej 70 USD za baryłkę. W ciągu ostatniego miesiąca 30-dniowa korelacja pomiędzy dziennymi % zmianami USD/NOK a ceną Brent spadła do -0,34 z -0,64 pod koniec ubiegłego miesiąca.

– Nasz analityk ds. ropy naftowej nadal podtrzymuje byczą prognozę dla ceny ropy oczekując, że w tym kwartale wzrośnie ona do nowych post-pandemicznych maksimów, co powinno sprzyjać umocnieniu korony. Globalne rynki akcji również straciły nieco impetu wzrostowego w ciągu ostatniego miesiąca, ponieważ nasiliły się obawy o wyższą inflację – komentuje Lee Hardman z MUFG.

EUR/NOK (świece) i USD/NOK (linia). Źródło: Tradingview.com

USD/NOK był silniej skorelowany (-0,67) z wynikami globalnego indeksu akcji MSCI ACWI. Wreszcie, spread rentowności również przestał się ostatnio przesuwać na korzyść korony. Rentowności krótkoterminowe spadły nieznacznie w Norwegii co świadczy o tym, że oczekiwania co do podwyżek stóp przez Norges Bank są obecnie dobrze wycenione. Norges Bank zasygnalizował już, że planuje rozpocząć podwyżki stóp w “drugiej połowie 2021 roku”.

– Biorąc to wszystko pod uwagę, nadal utrzymujemy byczą perspektywę dla korony, oczekując jej dalszego umocnienia z niedowartościowanych poziomów. Tegoroczną wyprzedaż postrzegamy jako przejściową, chyba że dojdzie do głębszej korekty w aktywach ryzykownych. Nasz model wyceny krótkoterminowej uwzględniający spready stóp i cenę ropy nadal sygnalizuje, że czynniki fundamentalne powinny utrzymywać EUR/NOK pod presją spadkową, aby ponownie przetestować i ostatecznie przełamać poziom 10,000 – podsumowuje analityk MUFG.

Wyprzedaż NOK powinna napotkać krótkotrwałą korektę. Źródło: MUFG

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs wirtualna polska | alior akcje | stooq eur pln | akcje mercator medical | kurs dolar | dom development akcje | notowania lpp |


Conotoxia

invest

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here