Naga Markets

ropa_noble optionMimo pojawiających się coraz częściej rekomendacji największych banków inwestycyjnych, wskazujących na ogromną przestrzeń do dalszych spadków cen ropy naftowej, Noble Option podtrzymuje opinie o stopniowym wzroście cen surowca.

Zdaniem Rafała Sadocha, głównego ekonomisty Noble Option, informacje z rynku wskazują, że przestrzeń do dalszego spadku notowań ropy już się wyczerpała. „Dalszy spadek cen ropy naftowej poniżej 30 USD za baryłkę będzie prowadził do narastania coraz większego deficytu budżetowego w krajach eksportujących ropę, co z pewnością nie jest na rękę tym państwom. Moim zdaniem potrzeba ustabilizowania finansów publicznych w krajach zrzeszonych w ramach kartelu OPEC wygra z chęcią zdobywania coraz większego udziału w rynku, która doprowadziła do spadku cen ropy naftowej na początku 2015 roku na kilkunastoletnie minima”.Noble Option spodziewa się w 2016 roku odbicia cen ropy naftowej do poziomu ok. 45 USD za baryłkę. Rafał Sadoch uważa za wyjątkowo mało prawdopodobny spadek notowań cen ropy znacząco poniżej 30 USD za baryłkę, gdyż rodziłoby to silną presję na ograniczenie wydobycia ropy, które z kolei doprowadziłoby do wzrostu notowań. „Rynek uwierzył w to, że dalszy spadek cen ropy prowadziłby do interwencji ze strony krajów eksportujących surowiec, bowiem pojawia się coraz więcej sygnałów o trwających rozmowach pomiędzy Arabią Saudyjską a Rosją”. Dodatkowo mający miejsce w styczniu silny wzrost awersji do ryzyka na globalnych rynkach finansowych, wywołany obawami o kondycję chińskiej gospodarki, prowadził do silnych spadków na rynku akcyjnym, ale również surowcowym. Chiny są bowiem jednym z największych konsumentów ropy naftowej na świecie.

Według Noble Option obserwowany w ostatnich miesiącach spadek notowań ropy naftowej nie odzwierciedla faktycznej kondycji globalnej gospodarki. Chociaż chińska gospodarka spowalnia, to jednak tamtejsze władze posiadają ogromne możliwości stymulowania wzrostu gospodarczego – zarówno za pomocą polityki fiskalnej, jak i monetarnej. Rafał Sadoch spodziewa się w 2016 r. kolejnych obniżek stóp procentowych w Chinach. „Myślę, że chińskie władze za wszelką cenę będą starały się uniknąć twardego lądowania, a posiadają ku temu ogromny arsenał narzędzi” dodaje. Dodatkowo ceny ropy będzie podbijać poprawiająca się koniunktura zarówno w strefie euro, jak i w Stanach Zjednoczonych.

Informacja nadesłana przez Noble Option.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here