Naga MarketsNiższy kurs dolara umacnia jego rolę jako waluty rezerwowejKurs dolara spadł w ostatnim czasie o blisko 9% w stosunku do marcowych szczytów. Zgodnie z indeksem dolarowym WSJ BUXX, w dalszym ciągu nie ma kierunku a nawet pomysłu, jak zastąpić tę walutę w globalnym systemie finansowym. W ubiegłym roku, były gubernator Banku Anglii Mark Carney zasugerował, że kryptowaluta Facebooka: Libra, może być zamiennikiem, pomysł oczywiście spotkał się z szeroką krytyką.

  • Kurs dolara stracił od marca blisko 9%.
  • Spadek kursu USD prowadzi do zwiększenia jej znaczenia jako waluty rezerwowej.

Zobacz również: Polman z kolejną umową. Akcje zyskują 15% i są na historycznym szczycie

Te artykuły również Cię zainteresują
Wpływ kursu dolara na zmianę stanu rezerw dolarowych

Wiele gospodarek światowych, opartych na eksporcie z dużymi nadwyżkami zewnętrznymi, jest skłonnych pozwolić, aby ich waluta spadła w stosunku do dolara, ale pozostają niechętni, aby ich waluta umocniła się w stosunku do dolara, gdy sytuacja się odwróci. W ten sposób większość światowej akumulacji rezerw dolarowych ma miejsce wtedy, gdy rynek dyskontuje dolara a nie winduje cen waluty w górę.

Brad Setser, starszy wykładowca w Council on Foreign Relations wysuwa dwa wnioski:

„Słabszy dolar zwykle prowadzi do większej interwencji krajów, które chcą chronić swój eksport na rynku walutowym, a tym samym do większej akumulacji rezerw”.

Powiedział także:

 „Słabszy dolar skutkuje zatem zazwyczaj wyższym, a nie niższym popytem na dolary ze strony zarządzających rezerwami świata”.

Zobacz również: Orlen chce dołączyć do największych podmiotów na rynku paliwowym w Europie

Powyższy wykres pokazuje znaczne wzrosty rezerw dolarowych w latach 2003-2014, kiedy kurs waluty USD/PLN pozostawał na niższym niż obecnie poziomie.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here