Naga MarketsVladimir-Putin-007Prezydent Władimir Putin podpisał trzy nowelizacje ustaw, które znacząco obetną rządowe zarobki. Jest to kolejny krok w poszukiwaniu oszczędności budżetowych w związku z niskimi cenami ropy na międzynarodowych rynkach oraz sankcjami nakładanymi przez zachód. Jak się okazuje cięcia nie omijają nawet najwyżej postawionych – mniejsze wynagrodzenie ma otrzymywać sam prezydent oraz premier Dmitrij Miedwiediew.


Nowe przepisy wejdą w życie od 1 maja

Zapisy, na mocy których zarobki przedstawicieli władzy zostaną zredukowane o 10% wchodzą w życie z dniem pierwszego maja bieżącego roku. Jednocześnie rząd ogłosił plany ograniczenia liczby oficjeli państwowych o nawet 20%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Takie działania z pewnością nie dziwią kiedy pod uwagę weźmiemy coraz trudniejszą sytuację Rosjan. Co prawda nasi wschodni sąsiedzi próbują bronić się przed sankcjami i niskimi cenami ropy szukając nowych partnerów po drugiej stronie globu, jednak nadal jest to zbyt mało, aby uchronić kraj przed recesją.

O ile cięcia budżetu rządzących wydają się dobrą zagrywką marketingową to nie poprawią w dużej mierze opłakanego stanu rosyjskich finansów, będąc jedynie przysłowiową kroplą w morzu potrzeb. Wystarczy dodać, że rosyjski minister finansów poprosił parlament o udostępnienie ponad 150 miliardów złotych z funduszu rezerw w ramach planu antykryzysowego (jest to ponad połowa wartości całej rezerwy).

Inflacja w lutym na poziomie 16.7%

Cięcia zarobków, redukcja liczby rządowych oficjeli i sięganie do skarbca zarezerwowanego „na gorszy okres” wyraźnie pokazują, że Rosja nadal nie podniosła się spod ciężaru sankcji i złej koniunktury na rynku ropy.

Jak podaje Business Insider, w minionym miesiącu inflacja wyniosła 16.7% – taki wzrost cen nie był obserwowany od ponad dekady. Wszystko to sprawia, że ceny towarów konsumpcyjnych cały czas idą w górę. Według najnowszych prognoz Rosjanie wydadzą połowę swoich zarobków na produkty żywnościowe.

Marnym pocieszeniem będzie więc fakt, że zarobki prezydenta Putina zmniejszą się o 10% – nawet jeżeli rzeczywiście wartość jego majątku to 200 miliardów USD.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here