Naga MarketsKurs euro traci do PLN. Prezes NBP nie wyklucza obniżki stóp procentowych w 2021 r.Rada Polityki Pieniężnej w 2020 roku trzykrotnie obniżała stopy procentowe. Wygląda na to, że to nie koniec obniżek. Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) nie wyklucza bowiem możliwości dalszego cięcia stóp procentowych w 2021 roku. Kurs złotego zyskuje dziś w stosunku do euro po wczorajszej wyprzedaży.

  • Adam Glapiński w wywiadzie poinformował o możliwości obniżki stóp procentowych już w I kw. 2021 roku.
  • Prezes NBP mówił wcześniej, że stopy procentowe pozostaną niezmienione do końca jego kadencji
  • Polski złoty zyskuje dziś do euro po znaczącym osunięciu w trakcie wtorkowej sesji

Stopy procentowe NBP mogą być jeszcze niższe

Prezes NBP Adam Glapiński zmienił swoje stanowisko, co wynika z wpisu na Twitterze, gdzie zacytowano wypowiedź z wywiadu udzielonego Obserwatorowi Finansowemu (serwis NBP).

Te artykuły również Cię zainteresują
Wcześniej Glapiński utrzymywał, że stopy procentowe pozostaną niezmienione do końca jego kadencji, tj. do 2022 roku. Teraz natomiast nie wyklucza, że obniżka stóp procentowych może nastąpić już w pierwszym kwartale 2021 roku.

Podwyżka nie jest jeszcze przesądzona, ponieważ Glapiński uważa, że obecny poziom stóp procentowych jest właściwy. Bank prowadzi jednak analizy możliwych okoliczności i potencjalnych skutków obniżki, co wskazuje, że poważnie rozważa taką możliwość.

Kurs euro do złotego koryguje wczorajszy wzrost

Narodowy Bank Polski rozpoczął interwencję na rynku walutowym 18 grudnia w celu obniżenia kursu złotego. Rezultatem był wzrost notowań pary walutowej EUR/PLN od poziomu 4,44 zł do wczorajszych maksimów powyżej 4,57 zł

fpmarkets

Możliwe, że informacja o potencjalnej obniżce stóp procentowych miała wpłynąć na dalsze osłabienie PLN. Publikacja wpisu na Twitterze miała miejsce we wtorek kwadrans przed godziną 23:00 i nie wpłynęła zbytnio na zmienność EUR/PLN. Jeśli zatem taka była intencja, NBP niewiele tym wskórał.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here