Naga MarketsPublic Domain
Public Domain

Amerykanie znani są z tego, że bardzo poważnie podchodzą do tematu przestępstw i wykroczeń dotyczących giełdy czy finansów ogółem. Jednym z poważniejszych przewinień jest wykorzystywanie w handlu informacji poufnych, jeszcze gorszym, jest ich kradzież. Były pracownik Goldman Sachs został wczoraj skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu za pomoc w tym procederze.


Sprawa bulwersuje podwójnie, bo w cały przekręt zamieszany był również pracownik nowojorskiego oddziału Fed, Jason Gross. Miał on wysłać swojemu koledze pracującemu wówczas w Goldman Sachs, ponad 35 sztuk różnego rodzaju poufnych dokumentów. Odbiorca wiadomości, Rohit Bansal był na tyle nieroztropny, że otrzymane dokumenty ze swojej prywatnej skrzynki kopiował na skrzynkę banku w którym pracował.

Te artykuły również Cię zainteresują
Podczas procesu, który miał miejsce w sądzie federalnym w Nowym Jorku, Bansal prosił sędziego o łagodny wymiar kary motywując swoją prośbę faktem pełnej współpracy z organami wymiaru sprawiedliwości oraz specjalną komórką Fed podczas śledztwa wszczętego w sprawie wycieku. Były pracownik Goldman Sachs nie tylko wskazał swojego współpracownika w Fed, ale również pomógł śledczym w innej, podobnej do swojej sprawie.

Wszystko wskazuje na to, że współpraca z amerykańskimi przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości opłaca się. Bansal został skazany na jedyne dwa lata w zawieszeniu, 300 godzin prac społecznych oraz grzywnę w wysokości 5 000 USD. Jego, zapewne już były kolega, który również dobrowolnie poddał się karze, poza utratą pracy zafundował sobie rok w zawieszeniu.

Sprawa korespondencji Grossa i Bansala kosztowała Goldman Sachs ponad 50 milionów USD kary finansowej oraz trzyletni zakaz świadczenia pewnych usług w Nowym Jorku. Bank poparł stanowisko sędziego w sprawie, tłumacząc się, że nie dopilnował swojego pracownika.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here