Naga MarketsMark Mobius, jeden z amerykańskich guru inwestycyjnych, będący dyrektorem wykonawczym Templeton Emergin Markets Group wysunął odważną tezę, że media społecznościowe mają być powodem niskiej zmienności rynkowej w ostatnim czasie. Jakimi argumentami popiera swoje stanowisko?


Fake news nie tylko bolączką polityków, ale również i świata finansów

W jednym z najnowszych wywiadów udzielonych Bloombergowi w trakcie wizyty w Tokio, Mark Mobius twierdził, że media społecznościowe posiadają ogromny wpływ na kształtowanie świadomości traderów i w związku z generowaniem wielu fałszywych wiadomości wywołują niepewność.

Te artykuły również Cię zainteresują
„Znajdujemy się w sytuacji, w której pojawia się bardzo wiele danych na temat konkretnej spółki lub aktywa – te są jednak ignorowane gdyż ludzie boją się, że mają do czynienia z plotkami lub fałszywymi stanowiskami niepokrywającymi się z rzeczywistością” –  komentuje Mobius.

Indeks VIX – powszechnie nazywany indeksem strachu – osuwał się w tym tygodniu na 24-letnie dołki. Marine Le Pen była ostatnim czynnikiem ryzyka, który negatywnie odbijał się na spokoju inwestorów.

Źródło: Bloomberg

Popularny inwestor twierdzi, że za rekordowe dołki na VIX odpowiedzialny jest między innymi szum medialny, fake news i media społecznościowe – cała ta mieszanka zmniejsza bowiem wrażliwość inwestorów na informacje.

Zwolennik handlu w oparciu o świeczki, a nie rynkowy szum?

Z jednej strony Markowi Mobiusowi nie można zarzucić braku doświadczenia, z drugiej jednak jego wiek (ukończone 80 lat) może sugerować, że o wiele konserwatywniej podchodzi do współczesnych technologii przekazu oraz dystrybucji informacji. Jak sam przyznaje, nie jest aktywnym użytkownikiem mediów społecznościowych, gdyż nie chce mieć kontaktu z nadmiernym szumem informacyjnym.

Jego stanowisko potwierdza natomiast tezę propagowaną przez wielu traderów – dane rynkowe są istotne, nie powinniśmy jednak na nich całkowicie opierać tradingu. Cena i tak uwzględnia (dyskontuje) najważniejsze dla siebie informacje.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here