Naga MarketsCałujące się kobiety z flagami UE i UK na twarzachKurs funta wzrósł od początku roku względem dolara amerykańskiego z poziomu 1.2430 do 1.3350 w szczytowym momencie lutego. Ostatnie dni to deprecjacja brytyjskiej waluty, jednak wiele wskazuje na to, iż może nastąpić powrót do trendu wzrostowego. Według ostatniego badania, istnieje zaledwie 9% szans na opuszczenie struktur Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię bez zawarcia umowy handlowej, co niewątpliwie jest pozytywną informacją dla funta szterlinga.


Brexit: 54% szans na opóźnienie terminu wyjścia 29 marca

wieżowce bankoweBadanie Bloomberga zostało przeprowadzone wśród 16 największych banków inwestycyjnych. Respondenci w ankiecie wskazali, że istnieje 54-procentowe prawdopodobieństwo opóźnienia Brexitu po 29 marca. Następnym najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest to, że May zdobędzie poparcie w Izbie Gmin (37% szans). Jest to również postrzegane przez banki jako najlepszy scenariusz dla funta, co przyczyniłoby się do wzrostu w rejon 1,38, czyli do poziomu nie widzianego na parze GBP/USD od kwietnia 2018 roku. Obecnie istnieje tylko 9 procent szans, że Zjednoczone Królestwo opuści Unię Europejską pod koniec marca bez porozumienia (hard Brexit).

Nikną szanse na hard Brexit, kurs funta będzie rósł? – ankieta Bloomberga
bloomberg.com

Wiatr wieje nieco bardziej korzystnie w stronę funta dzięki temu, że zbliża się termin Brexitu. Funt skutecznie umacnia się od początku roku w związku ze wzrostem szans na przedłużenie Artykułu 50. Pozytywne informacje powinny wesprzeć trend wzrostowy – powiedział Kenneth Broux, strateg w Societe Generale SA.

Funt zyskał w tym roku ponad 3 procent w stosunku do dolara i prawie 5 procent w stosunku do euro, ponieważ rynek wycenił malejące szanse na opuszczenie bloku przez Wielką Brytanię bez porozumienia. Najnowsze dane CFTC pokazują, że rynek nadal utrzymuje pozycję krótką netto na funcie szterlingu, co sugeruje, że może być dużo miejsca na wzrosty w przypadku ustabilizowania sytuacji.

Podczas gdy do końca Brexitu został niecały miesiąc, brytyjska premier Theresa May posuwa się do coraz drastycznych kroków, a wszystko w imię politycznego zjednoczenia w parlamencie, które pozwoliłoby osiągnąć upragniony kompromis. May obiecuje 1,6 miliarda funtów (ponad 2,1 mld USD) dofinansowania dla biedniejszych regionów Wielkiej Brytanii próbując zyskać przychylność brytyjskich polityków.

Kurs funta pozostaje w korekcie

Kurs brytyjskiej waluty kontynuuje spadki już czwartą sesję z rzędu. Negatywna struktura pivotowa faworyzuje pozycje krótkie na parze GBP/USD. Najbliższe wsparcie stanowi konfluencja zniesienia 50% Fibonacciego oraz strefy popytowej. Poniżej istotne poziomy to 1.2967 oraz 1.2772. Z drugiej strony dopiero przebicie szczytu ze stycznia 1.3118 umożliwiłoby na wyhamowanie presji sprzedających i test tegorocznego szczytu 1.3350.

Nikną szanse na hard Brexit, kurs funta będzie rósł? – ankieta BloombergaConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here