Naga Marketsserce na tle flagi UKFunt szterling stracił nieco na wartości po weekendzie w trakcie którego politycy z Wielkiej Brytanii nie przeprowadzili decydującego głosowania w sprawie Brexitu, obiecanego na weekend. Słabość funta zatrzymała tym samym czterodniową zwycięską passę, którą podsyciły przedweekendowe spekulacje, że premier Boris Johnson może zdobyć poparcie parlamentarne dla jego wersji rozwodu. Eksperci z dużych banków twierdzą, że spadek może okazać się krótkotrwały, a Goldman Sachs Group uważa, że głosowanie odbędzie się już w tym tygodniu.


Zobacz również: W jaki sposób Brexit wpływa na rynki? Komentuje Marcin Kiepas

Analitycy oczekują na decyzje ws. Brexitu

Inwestorzy będą musieli wycenić rozczarowanie wynikające z dalszego opóźnienia z rosnącym prawdopodobieństwem ewentualnego zaakceptowania porozumienia. Zmniejszyło się również ryzyko scenariusza przypadkowego wyjścia bez zawarcia umowy – powiedział Ned Rumpeltin, europejski szef strategii walutowej w Toronto-Dominion Bank.

Eksperci pozostają pro-wzrostowi w stosunku do funta, nawet jeśli wyrok w sprawie nowej umowy rozwodowej Johnsona został odroczony. Zamiast tego ustawodawcy poparli poprawkę zaproponowaną przez byłego ministra konserwatystów Olivera Letwina, która wymaga od Izby Gmin przyjęcia wszystkich niezbędnych przepisów dot. Brexitu przed formalnym głosowaniem nad umową o wystąpieniu. Oznacza to, że premier został prawnie zobowiązany do zwrócenia się do UE o kolejne przedłużenie negocjacji.

Sterling prawdopodobnie pozostanie nieco niestabilny, choć ostatnie wydarzenia powinny go wspierać, ponieważ wydaje się, że szanse na twardy Brexit (bez umowy) są bardzo niewielkie – powiedział Joseph Capurso, starszy strateg walutowy w Commonwealth Bank of Australia.

izba gminPremier ma wprowadzić nową umowę potrzebną do wyjścia 31 października i możliwe jest, że zdobędzie wystarczające poparcie, aby przeforsować swoje porozumienie. The Times of London poinformował, że w razie czego UE może udzielić trzymiesięcznego opóźnienia, jeśli Johnson nie będzie w stanie uzyskać wsparcia dla swojej umowy w tym tygodniu.

Biorąc pod uwagę, że kolejne głosowanie nad umową Johnsona może nastąpić już we wtorek, inwestorzy mogą wykorzystać każdą szansę na kupno brytyjskiej waluty – powiedział Valentin Marinov, szef walutowy w Credit Agricole.

Marinov prognozuje, że funt może osiągnąć 1,36 USD w średnim okresie. Analitycy Goldman, w tym Zach Pandl, również twierdzą, że brytyjska waluta wzrośnie do 1,35 USD.

Zgodnie z danymi opublikowanymi w piątek przez amerykańską komisję ds. kontraktów futures, fundusze hedgingowe i inni duzi spekulanci zmniejszyli pozycje short na funcie do najniższego poziomu od lipca.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział, że skonsultuje się z przywódcami UE w sprawie możliwej prośby Wielkiej Brytanii o kolejne przedłużenie.

Ogólne nastroje są nadal pozytywne w stosunku do Brexitu, a to rozszerzenie może być niewielką przeszkodą na drodze. Myślę jednak, że najbliższe dni będą kluczowe – powiedział Sandeep Parekh, strateg ds. Walut w Australii i Nowej Zelandii.

Natomiast według Rumpeltina z TD Securities, funt szterling mógłby spaść znacznie niżej, gdyby Bruksela formalnie odrzuciła kolejne przedłużenie, z celem na 1,2835 USD, a następnie dalej do 1,2750 USD. Jednocześnie oczekuje, iż przedstawiciele UE wyrażą zgodę.

Jeśli UE wyczuwa rosnącą urazę i niecierpliwość może nie zgodzić się na kolejne przedłużenie Brexitu – powiedział.

Wydarzenia weekendowe jeszcze bardziej zmniejszają ryzyko nieuporządkowanego wyjścia. Negatywna reakcja szterlinga może być okazją do zakupu – podsumował Adam Cole, główny strateg walutowy Royal Bank of Canada.

Kurs funta rozpoczyna tydzień od niewielkich spadków

Notowania pary walutowej GBPUSD dotarły w zeszłym tygodniu pod psychologiczny opór 1,30, gdzie najprawdopodobniej nastąpiła realizacja zysków z pozycji długich. Po weekendowych zawirowaniach funt spadł poniżej 1,29, jednak dziś do godziny 10:00 ponownie oscyluje na tym poziomem. Trwałe przebicie oporu 1,30 otworzy drogę do tegorocznego szczytu 1,3380, co mogłoby zmienić długoterminowy trend spadkowy. Z drugiej strony lokalne wsparcie stanowi strefa 1,2750 – 1,2780.

Zobacz również: Dokąd zmierza kurs dolara? Brexit i wojna handlowa – Świat walut Marka Rogalskiego

Kurs funta do dolara w poniedziałek na interwale dziennym źródło tradingview.com 21 10 19
Kurs funta do dolara w poniedziałek na interwale dziennym źródło tradingview.com


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here