Naga MarketsAdam Glapiński, NBP
Adam Glapiński, NBP

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) zakończyła kontrolę zeszłorocznych wydatków Narodowego Banku Polskiego (NBP). Działania te miały na celu sprawdzenie funkcjonowania NBP. W raporcie tym stwierdzono jednak pewne nieprawidłowości. Mowa tu o rozrzutności i zawyżaniu wynagrodzeń zaufanym pracownikom.


NIK zarzuca NBP rozrzutność

Każdy z nas zapewne jeszcze doskonale pamięta niedawną aferę dot. wysokich zarobków dyrektor departamentu komunikacji i promocji Martyny Wojciechowskiej w Narodowym Banku Polskim. To właśnie m.in. wybuch tego skandalu przyczynił się do szczegółowego badania systemu wynagrodzeń w NBP.

– Zdaniem NIK nierzetelnie były stosowane przepisy uchwały nr 62/2010 Zarządu NBP określające maksymalny poziom wynagrodzeń na poszczególnych stanowiskach w NBP. Jednocześnie NIK zwraca uwagę, że wynagrodzenia dyrektorów departamentów w Centrali NBP nie były ściśle skorelowane z rolą, jaką kierowany departament pełnił w realizacji kluczowych zadań banku centralnego. Największe wynagrodzenia otrzymywali dyrektorzy w departamentach wspierających wykonanie zadań w jednostkach strategicznych – czytamy w raporcie pokontrolnym.

Zgodnie z ustawą o funkcjonowaniu banku centralnego, pensje uzyskiwane przez zatrudnionych w nim nie mogą przekroczyć 1,8% przeciętnego wynagrodzenia na porównywalnych stanowiskach w sektorze bankowym. Kontrola NIK wykazała jednak, że w praktyce ponad 150 pracowników NBP przekroczyło próg maksymalny swojego wynagrodzenia. Ponadto przeciętne pensje w departamentach wspierających (np. komunikacji, edukacji czy prawnym) były wyższe niż na kluczowych stanowiskach w samym NBP. Przypomnijmy, że Martyna Wojciechowska zajmująca się komunikacją i promocją zarobiła 594,756 tys. zł, Dorota Szymanek kierująca służbami prawnymi – 567,977 tys. zł, a szefowa gabinetu prezesa Kamila Sukiennik – 547, 996 tys. zł.

NIK kwestionuje też wypłatę premii, którą w ubiegłym roku dostało blisko 98% pracowników. Łącznie NBP wydał na nią 19 mln złotych:

– Przyznanie większości pracowników premii z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w równej wysokości po 6 tys. zł nie stanowiło, wbrew uzasadnieniu zawartym we wniosku, wyróżnienia za szczególne zaangażowanie w realizację zadań, lecz miało charakter powszechny, de facto niezależny od sposobu wykonywania obowiązków służbowychConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs Orange Polska (OPL.PL) traci ponad 2%, czas na większą przecenę?
Następny artykułBCC: Środki z PPK powinny nieco poprawić sytuację na GPW w II poł. roku
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here