Naga Markets

Podczas debaty prowadzonej w drugim dniu konferencji Invest Cuffs 2022 zatytułowanej „Niezwykły świat DeFi, tokenów i blockchain’’ gośćmi Mike’a Satoshi’ego byli Maurycy Konopacki – CEO Tubbly, Rahim Blak – CEO Mosaico, Jarosław Stankiewicz – COO Geco One, Rafał Bielski – CTO Cyber Live, Oskar Rozwens – Blockchain Operations Manager Spacely oraz Patryk Kempiński – COO RoboHero. Podczas debaty poruszono szeroko rozumianą problematykę dotyczącą DeFI, tokenów oraz blockchaina.

Czy DeFi to ewolucja czy rewolucja?

Pierwszym pytaniem jakie padło dotyczyło tego, czy DeFi to ewolucja czy rewolucja. Według Patryka Kempińskiego jest to zarówno ewolucja jak i rewolucja. Jego zdaniem czymś bardzo dobrym jest to, że instytucje bankowe zaczynają się tym rozwiązaniom przyglądać. Według niego za jakiś czas banki nie będą miały innej możliwości, gdyż DeFi, w przeciwieństwie do starych instytucji bankowych, nie generuje tak wysokich kosztów.Zdaniem Maurycego Konopackiego DeFi z pewnością jest rewolucją, ale na bardzo wczesnym etapie. Z kolei Jarosław Stankiewicz podkreśla, że DeFi to jest przed wszystkim użyteczność blockchaina oraz że w kontekście CBDC możemy się spodziewać dużych rewolucji. Natomiast dla Rahima Blaka DeFi stanowi ewolucję także w przypadku tradycyjnych biznesów fizycznych.

Z kolei Oskar Rezwens uważa, iż DeFi przeciera szlaki dla tradycyjnych finansów i wiele mechanizmów używanych w DeFi będzie modyfikowane i wykorzystywane w tradycyjnych finansach.

Zdaniem Rafała Bielskiego DeFi w tym momencie jest już rewolucją, gdyż „wiele instytucji, poważnych firm, dużych koncernów zaczęło zauważać profity z tego idące, z tego, że możemy pewne procesy zautomatyzować, z tego, że możemy obniżyć koszty i tworzyć fajne ekosystemy w ramach swoich projektów”.

DeFi kontra CBDC

Z ust prowadzącego pada pytanie czy nie ma obawy, że kryptowaluty oraz DeFi to był testnet  dla CBDC, a za chwilę będziemy mieć mainnet ,do którego zostaniemy przymuszeni? Czy to się będzie się rozwijało równolegle, czy rozpocznie się wojna – DeFi, kryptowaluty, blockchain kontra CBDC?

Zdaniem Oskara Rozwensa CBDC ułatwią wiele procesów, jeśli chodzi o bankowość i finanse, ale z drugiej strony będziemy mieć kontrolę nad obywatelami i wydatkami. Według niego walka pomiędzy DeFi a CBDC będzie prowadzona wiele lat. /-/ Rewolucja nadchodzi i to już się dzieje, ale walka będzie trwała długo /-/.

XTB

Według Jarosława Stankiewicza będziemy mieć w 100% koegzystencję kryptowalut i DeFi z CBDC oraz że są one testnetem, bez którego nie byłoby CBDC. Natomiast według Maurycego Konopackiego „ […] kryptowaluty dały mocne podwaliny dla tego, co się dzisiaj dzieje […]”. Jego zdaniem CBDC będzie zarezerwowane dla monopoli, dla krajów i wiążą się one raczej z centralizacją, zaś my musimy iść raczej w kierunku decentralizacji.

W kryptowaluty w formie CFD możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż konto i zacznij trading!

CHCĘ HANDLOWAĆ W CFD NA KRYPTOWALUTY

77% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na wysokie ryzyko utraty pieniędzy

W opinii Patryka Kempińskiego,CBDC jest to pewnego rodzaju ewolucją, nowym etapem, w którym banki będą miały o wiele łatwiej. Dodał on przy tym, iż taka forma pieniądza może współistnieć z gotówką. „[…] Jeżeli chodzi o CBDC, jest to po prostu kolejny etap, w którym banki będą miały o wiele łatwiej […]’’ – wyjaśnił Patryk Kempiński.

Odnosząc się do kwestii rzekomej inwigilacji Kempiński zauważa, że istotnie aparaty nadzoru finansowego będą miały szybszy, prostszy dostęp do naszych informacji, ale obecnie ma to również miejsce.

Blockchain tak (droga baza danych), ale kryptowaluty nie?

Na tak zadane pytanie Rahim Blak stwierdza, iż kryptowaluta stanowi udział w blockchainie, jego natywny token, zaś blockchain jest swego rodzaju mennicą pieniądza.

Oskar Rozwens jest zdania, iż blockchain jest technologicznym cudem naszych czasów, który przez bezpieczeństwo oraz szybkość transakcji jest rewolucyjny i zdecydowanie uważa, iż blockchain i kryptowaluty mogą współistnieć.

Podobnego zdania jest Rafał Bielski, stwierdzając, iż kryptowaluty oraz blockchain ida w parze, gdyż kryptowaluty promują blockchain, docierając do ludzi i przekonując ich do blockchaina.

Jarosław Stankiewicz uważa, iż blockchain bez kryptowalut jest jak najbardziej używalny, o czym świadczy m.in. przykład Estonii, gdzie na blockchainie są rejestrowane dokumenty. Jego zdaniem kryptowaluty są jednym z narzędzi, które opierają się o blockchain, nadają mu nowy wymiar.

Czy to nie jest tak, że mamy super technologię, którą psują ludzie przez to, że są chciwi?

Na tak zadane pytanie Maurycy Konopacki odpowiada, iż tak działo się w przeszłości w przypadku ICO, gdzie nie było żadnych vestingów, zaś ludzie inwestowali w projekty „bez opamiętania”. Obecnie mamy do czynienia z kolejnym etapem, gdzie przeszliśmy do launchpadów oraz wiele projektów chce pozyskać środki poprzez tokenizację.

Zdaniem Rahima Blaka w tej kwestii należy przede wszystkim zadać sobie pytanie kto tu jest chciwy – czy emitent, który robi skok na kasę, czy chciwi są inwestorzy, którzy chcą zarobić polując na takie okazje. „Od tego, w co będziecie inwestować zależeć będzie, co robić będą chciwi”.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania gpw | kurs dolara australijskiego złoty | kurs cdr | neuca akcje opinie | cdr giełda | selvita giełda | bitcoin kurs wykres |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here