Naga MarketsNa internetowych półkach księgarni Maklerska pojawiła się właśnie nowa pozycja. Książka Niezwykłe złudzenia i szaleństwa tłumów autorstwa Charlesa Mackaya to absolutna klasyka i najczęściej wznawiana książka dotycząca inwestowania. Na 148 stronach przedstawiona została wspaniała i niezwykle barwna opowieść o gorączkach spekulacyjnych, jakie wydarzyły się w XVII i XVIII wieku w Holandii, Francji i Anglii.

Poznaj historie kryzysów finansowych

Holenderska tulipomania, w czasie której cebulki tych kwiatów cenione były wyżej niż złoto, kolejne emisje akcji fikcyjnych spółek (także powołanych w celu „urzeczywistnienia przedsięwzięć szlachetnych, choć niewiadomych”) wykupywane na pniu przez tłumy we Francji i Anglii pokazują, że rynki finansowe zawsze były domeną namiętności, ryzyka, spekulacji i gwałtownych krachów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Przykładem panujących wówczas emocji mogą być perypetie człowieka, który uznał w pewnym momencie ten owczy pęd za wariactwo i wycofał się, biorąc 7 tysięcy funtów zysku, ale później uległ powszechnej gorączce, ponownie kupił akcje i zakończył całą inwestycję ze stratą 20 tysięcy funtów. Istota ludzka jest ułomna, podległa irracjonalnym pobudkom i presji tłumu. A człowiekiem tym był Izaak Newton.

Książka do nabycia wyłącznie w księgarni maklerska.pl w cenie 49 zł: 

Nie zwlekaj, zamów książkę już teraz!

Bezpłatny fragment książki przeczytać można natomiast tutaj.

Financial Times uznał tę książkę za jedną z dziesięciu najlepszych książek wszech czasów poświęconych tematyce inwestycyjnej, ale jest to lektura nie tylko dla osób zainteresowanych rynkami finansowymi. Ten esej z pogranicza ekonomii, historii, socjologii i psychologii przeczytają z uwagą wszyscy ci, którzy chcą wejrzeć głębiej w niezmienną, jak się okazuje, naturę ludzką.

Mimo, iż książka ta wydana została już w 1841 roku, nadal prezentuje bardzo aktualny esej z pogranicza ekonomii, historii, socjologii i psychologii. Kenneth L. Fisher, amerykański miliarder oraz założyciel i prezes Fisher Investments, który w 2010 roku znalazł się na liście 30 najbardziej wpływowych osób w branży doradztwa inwestycyjnego przyznał, że czytając tę pracę można się przekonać, że … tak naprawdę przez cale wieki nic się nie zmieniło na rynkach finansowych.

Ron Insana z CNBC wskazał natomiast, że to najważniejsza książka, jaką kiedykolwiek napisano na temat psychologii zbiorowości, a co za tym idzie, na temat rynków finansowych. Powinien ją przeczytać każdy, kto interesuje się rynkiem lub skrajnymi zachowaniami ludzkimi.

Posłuchaj fragment książki „Niezwykłe złudzenia i szaleństwa tłumówt” autorstwa Charlesa Mackaya i dowiedz się:

  • Na czym polegała holenderska tulipanomania?
  • Co sprawiło, że za jedną cebulkę tulipana potrafiono oddać majątek życia?
  • Jak wyglądały spekulacje maklerów, napędzających tulipanowe szaleństwo?
  • Co spowodowało, że zainteresowanie tulipanami zaczęło spadać, doprowadzając gospodarkę Holandii do kryzysu?

Rozdział, którego zaraz posłuchasz opowiada o holenderskiej tulipanomanii.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułDolar na niemal miesięcznym dołku wobec euro, a NASDAQ 100 na ATH
Następny artykułCena złota wzrosła o niemal 57%. XAU/USD najwyżej od września 2011 r.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here