Naga MarketsNieznaczny wzrost obrotów na parkiecie głównym GPW we wrześniu (r/r). Olbrzymie spadki obrotów na NewConnect!Wrzesień 2021 przyniósł nieznaczny wzrost obrotów na parkiecie głównym GPW i bardzo mocny spadek na parkiecie NewConnect w porównaniu z 2020 rokiem. Cofając się nieznacznie w czasie, ubiegły rok przyniósł bardzo duży wzrost obrotów na parkiecie głównym Giełdy Papierów Wartościowych. Pierwsze dwa miesiące zupełnie na to nie wskazywały, dopiero marzec był przełomowy. Wybuch światowej pandemii koronawirusa spowodował dynamiczne spadki na giełdach, które skutkowały również zdecydowanym wzrostem obrotów.

  • Wzrost obrotów na parkiecie głównym GPW we wrześniu w ujęciu rokrocznym. 
  • Wzrost wartości obrotu akcjami w ramach arkusza zleceń na Głównym Rynku o 10,7% rdr do 24,6 mld zł
  • Wartość obrotów akcjami w ramach arkusza zleceń na rynku NewConnect spadła o 70,9% rdr i wyniosła 372,9 mln zł.
  • W całym 2020 roku obroty wzrosły o 59% w porównaniu z 2019 rokiem. Spadek jedynie w styczniu (-4,6%).Umiarkowany wzrost obrotów we wrześniu na parkiecie głównym GPW, potężny na parkiecie NewConnect

W ujęciu miesięcznym, we wrześniu 2021 roku obserwowaliśmy wzrost obrotów na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych a także bardzo mocne obniżenie obrotów na NewConnect. W przypadku tych pierwszych, odnotowano poziom 18,3 mld zł co oznacza wzrost o ponad 4% w porównaniu z analogicznym okresem w 2020 roku. W ujęciu wartościowym, poziom obrotów był najniższy w całym 2021 roku.

Nieznaczny wzrost obrotów na Rynku Głównym GPW we wrześniu
Miesięczna wartość obrotów na parkiecie głównym GPW. Porównanie 2021 do 2020. Źródło: opracowanie własne

Na parkiecie NewConnect skala spadku obrotów była zdecydowanie większa. We wrześniu odnotowano obroty na poziomie 0,29 mld zł, w porównaniu z 1,3 mld zł przed rokiem, co stanowi o spadku na poziomie ponad 71%! To nie licząc lipca, najniższa miesięczna wartość obrotów na małej giełdzie NewConnect w 2021 roku.

Duży spadek obrotów na NC we wrześniu (r/r)
Miesięczna wartość obrotów (średnia dzienna) na głównym parkiecie GPW. Porównanie 2021 do 2020. Źródło: opracowanie własne.

Wzrosła średnia dzienna obrotów na Parkiecie Głównym, spadła na NewConnect

Analizując średni sesyjny poziom obrotów na parkiecie głównym GPW, we wrześniu wyniósł on 1,12 mld zł, a podczas większości sesji liderem w dziennym zestawieniu były walory gamingowego giganta: CD Projekt. Taki poziom stanowi o nieznacznym wzroście na poziomie ponad 10% w porównaniu z wrześniem przed rokiem. W porównaniu z sierpniem 2021, obserwujemy znacznie większy wzrost (z poziomu 0,8 mld zł).

Zobacz również: Vision Edge Entertainment podpisało umowę z DeSand Game Studios

Nieznaczny wzrost średnich sesyjnych obrotów na Rynku Głównym GPW we wrześniu
Miesięczna wartość obrotów na parkiecie NewConnect. Porównanie 2021 do 2020. Źródło: opracowanie własne

Spadek średnich dziennych obrotów na NewConnect był tym razem nieco mniejszy niż w poprzednim miesiącu. Poziom spadku w zestawieniu z analogicznym okresem poprzedniego roku to nieco ponad 70%, to o kilkanaście procent mniej, niż w zestawieniu za miesiąc sierpień.

Duży spadek średnich obrotów na NC we wrześniu
Miesięczna wartość obrotów (średnia dzienna) na parkiecie NewConnect. Porównanie 2021 do 2020. Źródło: opracowanie własne

Podsumowanie obrotów na GPW w całym 2020 roku zostało opisane w tym artykule.

invest

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here