Naga MarketsNiezależnie od wyników wyborów S&P 500 ma wzrosnąć o 10%, twierdzi Goldman SachsWielu inwestorów już na początku października spodziewa się zwycięstwa Joe Bidena w wyborach prezydenckich w USA. Ekspertów martwi wpływ potencjalnej podwyżki podatku od zysków kapitałowych na rynek, jednak Goldman Sachs twierdzi, że nie będzie mieć ona większego znaczenia.

  • Partia Demokratyczna chce większego opodatkowania korporacji i zysków kapitałowych.
  • Historycznie wpływ podwyżek był krótkotrwały.
  • Według strategów, S&P 500 wzrośnie o 10% do połowy 2021 roku.

USA szykuje się na większe wydatki

Zwycięstwo kandydata Partii Demokratycznej będzie z całą pewnością oznaczać zwiększenie wydatków sektora publicznego, a co za tym idzie również podatków. Jedna z podwyżek zapowiedzianych przez Bidena wpłynie na wysokość podatku od zysków kapitałowych. Inwestorzy obawiają się, że takie działania uderzą w ceny akcji, ponieważ ludzie będą mniej chętni do lokowania w nich swoich oszczędności.

Jak twierdzą stratedzy Goldman Sachs, negatywny wpływ wprowadzenia większego podatku jest krótkotrwały, co mają potwierdzać dane historyczne.

Zobacz również: Facebook i Big Tech obawia się niesprawiedliwych kar. UE zaostrza przepisy

Historia pokazuje spadek cen akcji, spadek alokacji kapitału własnego oraz słabsze wyniki wskaźnika Momentum przed wzrostem stawki podatku od zysków kapitałowych. Jednak potencjalna sprzedaż akcji będzie krótkotrwała i nadrobiona w kolejnych kwartałach. – piszą eksperci.

S&P 500 wsparte przez wybory

Podobną opinię na ten temat mają eksperci JP Morgan, którzy sądzą, że dla przeciętnego inwestora podwyżka podatku nie będzie mieć długofalowego efektu. Zmiany dotkną najmocniej głównie zamożnych inwestorów, którzy inwestują duże kwoty, co daje możliwości większych zysków.

Spodziewamy się, że w 2021 r. alokacje kapitału domowego w Stanach Zjednoczonych wzrosną niezależnie od wyniku wyborów. Rosnące oczekiwania dotyczące wzrostu gospodarczego powinny wesprzeć wyższą alokację w przyszłym roku. Przepływy z funduszy kapitałowych również zazwyczaj wzrastały po wyborach prezydenckich. Niezależnie od wyniku wyborów, spodziewamy się, że do połowy przyszłego roku wzrost wartości S&P 500 osiągnie około 10% . – twierdzą specjaliści.

Wykres przedstawiający zmianę wartości S&P 500 w ciągu ostatniego miesiąca, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here